"Przez 8 lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło. Szefowa rządu przedstawiła raport o rządach PO-PSL. Według premier, w ciągu ośmiu lat rządów poprzedniej ekipy Polacy stracili ok. 340 mld zł. Zapowiedziała też, że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold. "Niestety, dzisiaj ci, którzy mówią: nie realizujecie, za wolno, za szybko, dlaczego tak mało, dlaczego tak dużo - bo bez przerwy takie głosy z waszej strony płyną - sami uciekli od odpowiedzialności, nie pokazali, co zostawili po swoich rządach" - podkreśliła Beata Szydło. Posłowie zapoznali się z wynikami audytu rządów PO-PSL. Po premier, głos zabrali kolejni ministrowie.

"Przez 8 lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło. Szefowa rządu przedstawiła raport o rządach PO-PSL. Według premier, w ciągu ośmiu lat rządów poprzedniej ekipy Polacy stracili ok. 340 mld zł. Zapowiedziała też, że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold. "Niestety, dzisiaj ci, którzy mówią: nie realizujecie, za wolno, za szybko, dlaczego tak mało, dlaczego tak dużo - bo bez przerwy takie głosy z waszej strony płyną - sami uciekli od odpowiedzialności, nie pokazali, co zostawili po swoich rządach" - podkreśliła Beata Szydło. Posłowie zapoznali się z wynikami audytu rządów PO-PSL. Po premier, głos zabrali kolejni ministrowie.
Premier Beata Szydło przemawia w Sejmie /Paweł Supernak /PAP
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

00:02

Po północy w Sejmie rozpoczęła się runda pytań.

22:18

Z wypowiedzi ministrów wyłania się bardzo ponury obraz rządów PO-PSL, ale audyt przedstawiony przez rząd wyłącznie w tej formie jest "troszkę udawany" - ocenił w sejmowej debacie poświęconej audytowi rządów PO-PSL Tomasz Jaskóła (Kukiz'15). To przerażające, jak państwo zostało zawłaszczone i rozkradzione. Ruch obywatelski Kukiz'15 powstał właśnie po to, aby przeciwstawić się tego typu pokładom korupcji, złodziejstwu, o których wspominali dzisiaj ministrowie - podkreślił.

22:14

"Prawdziwy audyt" miał miejsce, 25 października, kiedy 37 proc. głosujących powiedziało, że to wy powinniście rządzić - mówiła w Sejmie Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) w debacie nad przedstawionym audytem rządów PO-PSL. Zdaniem Lubnauer to był "całodzienny, populistyczny show".

22:12

Wy tym raportem, tzw. audytem, obraziliście - nie partie polityczne - obraziliście Polaków - ocenił lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Kompletnie nie doceniacie Polaków - dodał. Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno mówić o niezależności, jeżeli jedna partia polityczna, która nienawidzi innych, nienawidzi całego świata bierze się za audytowanie - podkreślił szef PSL.

22:01

Wysłuchaliśmy druzgocącego raportu, jakże wnikliwego, jakże konkretnego, popartego dowodami i dokumentami - podkreślił z sejmowej mównicy poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Media potrafiły wykreować fałszywy obraz państwa, państwa, w którym przyszło nam żyć przez osiem lat - oświadczył.

Nieuchronnie z Platformą Obywatelską, z Polskim Stronnictwem Ludowym musi, i kojarzy się, afera taśmowa, afera hazardowa, afera wyciągowa, afera stadionowa, afera autostradowa, afera stoczniowa, afera Amber Gold, afera Elewaru, afera z informatyzacją MSW, afera z ustawą o rajach podatkowych, afera z ustawianiem konkursów w NIK i tak bym mógł wymieniać jeszcze dwie strony afer - wyliczał Piotrowicz. Według niego "to najlepiej pokazuje, jak wyglądało państwo prawa przez ostatnie osiem lat". Państwo rozkradane, bezbronne, skorumpowane, państwo wąskiej garstki bogaczy i poszerzającej się sfery ubóstwa, państwo bez armii, ze służbami specjalnymi na usługach partii władzy - podkreślił poseł PiS. Państwo prawa w waszym wydaniu to państwo korupcji, rozkradania, nepotyzmu - zauważył.

21:50

Gdyby przyszło mi podsumować ten dzień, to powiem: "kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem" - tak do raportu na temat działalności rządów PO-PSL w środowej wieczornej debacie odniosła się b. premier Ewa Kopacz (PO). Podkreśliła, że politycy PiS przedstawiając raport epatowali opinię publiczną "oszczerstwami i półprawdami". Więcej przeczytacie tutaj.

21:08

Kopacz: Audyt Waszych rządów odbył się w sobotę na ulicach Warszawy.

21:05

Ewa Kopacz do PiS podczas sejmowej dyskusji: Epatowaliście opinię publiczną oszczerstwami i półprawdami

20:21

Zakończyło się wystąpienie szefa MON Antoniego Macierewicza, który jako ostatni przedstawiciel rządu Beaty Szydło prezentował w Sejmie wyniki audytu ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL.

Po przemówieniu Macierewicza ogłoszono półgodzinną przerwę.

19:45

Przyjęcie przez rząd PO-PSL unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego kosztować będzie Polskę ponad 20 mld zł - wyliczył szef resortu środowiska Jan Szyszko. Poprzedników skrytykował też za to, że zamiast promować geotermię, wspierali drogie i niepolskie technologie uzyskiwania energii z wiatru.

19:44

Jesteście państwo winni Polakom wyjaśnienia, czy interes przestępców i zwykłych bandytów jest dla was ważniejszy niż bezpieczeństwo i prawa uczciwego człowieka - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do poprzedników. Dodał, że żaden rząd tak jak PO-PSL nie tolerował aż tylu skandalicznych decyzji komorniczych. Zarzucił tez poprzednikom liczne nadużycia finansowe, szczególnie w obszarze informatyzacji. Jak powiedział, 217 mln zł wydano na zintegrowany system rachunkowo-kadrowy, który przez trzy lata nie był wykorzystywany, zaś obecnie jest używany w niewielkim zakresie.

19:37

Po doświadczeniach ostatnich miesięcy, z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, co będzie bezpośrednim skutkiem ogłoszonego (ale nie opublikowanego) audytu rządów PO-PSL. Obie strony sporu pozostaną przy swoim zdaniu i obrażą się na siebie jeszcze bardziej. Kluczowe znaczenie ma więc chyba to, co uczyni obojętna dotąd reszta, czy zada sobie trud zajrzenia do tych danych, czy będzie chciała słuchać tłumaczeń, czy audyt zlekceważy, czy da się nim porazić. Uważam, że dobrze byłoby, gdyby zajrzała i potraktowała go poważnie. Nie cieszy mnie wywlekanie na forum publiczne łóżek do masażu, czy złotych mercedesów, ale mam nadzieję, że przynajmniej nie okaże się daremne - pisze na blogu nasz dziennikarz Grzegorz Jasiński. Cały wpis znajdziecie tutaj.

19:30

Wasza sprawiedliwość była wyjątkowo wybiórcza; byli równi i równiejsi - mówił w Sejmie do PO minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przypominał "zamiecioną pod dywan" aferę hazardową, uniewinnienie od zarzutu korupcji b. posłanki PO Beaty Sawickiej oraz aferę Amber Gold.

W swym wystąpieniu poświęconemu rządom PO-PSL Ziobro powiedział, powołując się na sondaże, że dorobek zaufania do wymiaru sprawiedliwości z lat rządów PiS z lat 2005-2007 został przez PO i PSL całkowicie zniweczony. Zaledwie 25 proc. Polaków pozytywnie ocenia funkcjonowanie polskich sądów, o prokuraturze lepiej nawet nie wspomnieć - oświadczył. A w świetle tych badań, wy państwo macie czelność namawiać Polaków, mącąc w ich głowach, by wychodzili na ulice i protestowali o rzekomy zamach na wymiar sprawiedliwości, w obronie wymiaru sprawiedliwości. Powinniście zawsze dodawać: waszego wymiaru sprawiedliwości - dodał.

19:10

Zaniedbania poprzedniej ekipy rządzącej skutkują m.in. kłopotami z informatyzacją służby zdrowia i zadłużeniem szpitali - mówił w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, hańbiącym symbolem systemu stały się wielomiesięczne kolejki do świadczeń zdrowotnych.

19:04

Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda i audyt - tak prezentację raportu na temat działalności rządów PO-PSL ocenił na twitterze były premier Donald Tusk, obecnie przewodniczący Rady Europejskiej.

19:02

Środki na informatyzację państwa w latach rządów poprzedniej koalicji były wydawane chaotycznie i nieefektywnie - przekonywała w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska, przedstawiając bilans rządu PO-PSL w tym obszarze. Brakowało precyzyjnej strategii informatyzacji państwa - podkreśliła. Czytaj więcej tutaj.


19:00

Audyt potwierdził nieprawidłowości w grupie programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem jest skierowanie wniosku o wszczęcie czynności przez CBA - powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, przedstawiając w środę bilans rządów PO-PSL. Jak przyznał, oznaki niegospodarności czy nieprawidłowości finansowych dostrzegł tylko w tym obszarze działań poprzedniego szefostwa resortu nauki. Czytaj więcej tutaj.

18:44

Zaniedbania poprzedniej ekipy rządzącej skutkują m.in. kłopotami z informatyzacją polskiej służby zdrowia oraz zadłużeniem szpitali - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wielkim problemem nowego kierownictwa ministerstwa zdrowia jest gigantyczne zadłużenie publicznych szpitali - powiedział Radziwiłł. Na koniec 2015 r. wyniosło ono, jak podał, prawie 14 mld zł.

18:42

Panowała lekkomyślność, dowolność działań, m.in. w dysponowaniu środkami publicznymi, swoista radosna twórczość w zakresie polityki kulturalnej państwa - tak stan resortu kultury opisał wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński, przedstawiając w środę bilans dwóch kadencji rządów PO-PS. Panowała lekkomyślność, dowolność działań i swoista radosna twórczość w zakresie polityki kulturalnej państwa (...) W praktyce nie mogła ona i niestety nie realizowała dobra publicznego w dziedzinie, którą obecnie kieruję - opisywał wicepremier.

18:21

Szkolnictwo wyższe za czasów rządów PO i PSL przeszło dwie próby reform, ale autorytarny sposób ich wprowadzania i tempo zmian spowodowały, że treść reform rozminęła się z potrzebami nauki i uczelni - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

18:15

W dłuższej perspektywie prywatyzacja spółek energetycznych była szkodliwa dla państwa - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że przez 7,5 roku rządy pozorowały restrukturyzację w sektorze górnictwa kamiennego. Z tych 8 lat, 7,5 oceniam negatywnie, a nawet szkodliwie - podkreślił Tchórzewski. Minister pochwalił jednak działania ostatniego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Andrzeja Czerwińskiego. Były próby wyraźnie pozytywnych działań, które prowadziły do pewnego uspokojenia sytuacji - powiedział.

17:15

Nauczyciele zamiast uczyć, wypełniają papierki; w szkołach zawodowych nie ma właściwego sprzętu, a przepisy dotyczące np. edukacji domowej prowadzą do finansowej patologii - oceniła minister edukacji Anna Zalewska. Podała, że w chwili objęcia przez nią funkcji ministerialnej brakowało 15 z 64 e-podręczników i, chociaż ten projekt został zamknięty przed końcem roku, to w nie w każdej klasie szkolnej jest komputer i tablica multimedialna, by z tych e-zasobów można korzystać.

Zalewska skrytykowała wprowadzaną za rządów koalicji PO-PSL ewaluację, w której firmy zewnętrzne miały oceniać prace szkół na podstawie specjalnych ankiet. Polscy nauczyciele zamiast uczyć, wypełniają papierki. Przez to spędzają z uczniem najmniej czasu w całej Unii Europejskiej. Pedagodzy w innych krajach spędzają z uczniem od 30 do 80 proc. czasu więcej - mówiła minister edukacji.

16:54

Rząd Platformy i PSL nie radził sobie z pomocą najbiedniejszym. Zapomniał o nich. Pomoc społeczna została zaniedbana. W sejmowym audycie poprzedniego rządu głos zabrała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Mówiła, że cały system pomocy społecznej został porzucony. Nie było żadnych większych zmian w pomocy najbiedniejszym.

16:52

W latach 2007-2015 podjęto szereg błędnych decyzji politycznych, które de facto osłabiły międzynarodową pozycję Polski - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Stan, w jakim zastałem polską politykę zagraniczną, określam najbardziej eufemistycznie jako niezadawalający - podkreślił.

16:13

Dużo słów, mało konkretów, nie brzmi to za poważnie - tak do przedstawionej informacji nt. audytu w kancelarii premiera odniósł się b. szef KPRM Jacek Cichocki. To było takie typowe wystąpienie w stylu pani Kempy - dużo słów, dużo ogólnych oskarżeń, mało konkretów. Ja pamiętam, że od czterech miesięcy pani Kempa opowiada, jakie straszne rzeczy zastała i jak za chwilę złoży jakieś doniesienie na coś do prokuratury i to się wciąż nie dzieje - powiedział Cichocki.

15:12

Zespół do wyjaśniania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej, kierowany przez Macieja Laska kosztował Skarb Państwa 265 tys. zł - poinformowała szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa. Wyjazdowe posiedzenia poprzedniego rządu - co najmniej 216 tys. zł.

14:30

Tsunami niegospodarności - tak szefowa kancelarii premiera podsumowała to, co działo się w KPRM za poprzednich rządów. Przejęłam kancelarię z deficytem 13 milionów złotych, a były lata, że sięgał on nawet 20 milionów- grzmiała z sejmowej mównicy Beata Kempa.

12:00

Marszałek Sejmu ogłasza przerwę. Potrwa do godziny 14.

11:58

Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński kończy swoje wystąpienie w Sejmie

OSTRE SŁOWA MARIUSZA KAMIŃSKIEGO W SEJMIE>>>PRZECZYTAJ>>>>

11:56

ABW działała ponad-standardowo m.in. w sprawie marszu "Obudź się Polsko" i innych legalnych manifestacji ówczesnej opozycji i obrońców życia - powiedział w Sejmie minister, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Przez kilkanaście minut przedstawiał informację z audytu w służbach specjalnych za lata 2007-15. Jak powiedział minister, w sprawie marszu "Obudź się Polsko" delegatury ABW otrzymały pismo polecające podjęcie działań dla uzyskania pełnej wiedzy na temat marszu i udziału w nim osób z podległego terenu. Uzyskano nazwiska organizatorów terenowych, ich numery telefonów, nazwy firm przewozowych, numery rejestracyjne autokarów, przewożących manifestantów oraz informacje o środowiskach przyłączających się do manifestacji - powiedział.
Zaangażowanie służb w tym przypadku były absolutnie ponadstandardowe - ocenił minister Kamiński.

W zainteresowaniu ABW były tez uroczystości patriotyczne, np. Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, czy poświęcone żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, a także manifestacje organizowane przez Ruch Obrońców Życia. "Odnalezione zostały meldunki tajnych współpracowników ABW, o treści rozmów prowadzonych w autokarach przewożących uczestników manifestacji - powiedział koordynator służb specjalnych. Zaznaczył, że w archiwach ABW znaleziono listy z nazwiskami, adresami i numerami PESEL uczestników legalnych demonstracji, niepodejrzewanych o złamanie prawa.

11:53

Służby nie wykonywały podstawowych zadań nałożonych na nie przez ustawę - podkreśla koordynator służb specjalnych

11:36

Służby cywilne za poprzedniej ekipy inwigilowały 52 dziennikarzy. Wobec siedmiu dziennikarzy użyto specjalistycznego sprzętu do podsłuchu - ujawnił w Sejmie minister Mariusz Kamiński. Jak wyliczał: chodziło o rozpoznanie środowiska dziennikarzy śledczych. (...) Rewizja w siedzibie tygodnika Wprost była nielegalna. (...) W sprawie afery taśmowej działania były nastawione na ściganie osób, które dokonały nagrań, a nie osób na nich występujących

11:32

Swoje wystąpienie zaczyna koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński

11:30

Wicepremier Mateusz Morawiecki kończy swoje wystąpienie w Sejmie

11:27

Tylko 5 gr z każdej złotówki przeznaczały polskie placówki handlowe za granicą na swoją podstawową działalność. Rozwijaliśmy się przez ostatnie 8 lat w oparciu o wzrost długu publicznego - powiedział w Sejmie wicepremier Morawiecki 

11:24

W ministerstwie, które odziedziczyłem, na dofinansowanie mogły liczyć takie projekty jak: horoskopy dla psów, wirtualne cmentarze, 9 kilometrów słupków w szczerym polu, czy innowacyjne pudełko do butów. Współfinansowanie ze środków unijnych były też zamki na piasku - twierdzi Mateusz Morawiecki. Minister skrytykował sposób wydawania środków unijnych przez rząd PO-PSL. 9 miliardów euro było zagrożonych, a 7-8 miliardów euro to były środki niewydane - poinformował. Minister Morawiecki skrytykował też filozofię wydawania środków unijnych. "(My) mówimy: nie wydawać, lecz inwestować, żeby był zysk społeczny i gospodarczy" - powiedział.


11:20

Dwie trzecie marż i zysków trafia do kieszeni podmiotów zagranicznych. Taki model rozwoju gospodarczego to droga donikąd. 65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych - powiedział minister rozwoju Morawiecki

11:16

Roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników państwowych to 50 miliardów złotych. Wzrost gospodarczy ostatnich lat nie jest za zasługi, ale za długi - wylicza w Sejmie wicepremier Morawiecki

11:10

 Swoje podsumowanie zaczyna w Sejmie minister rozwoju: Mateusz Morawiecki

11:09

Swoje wystąpienie w Sejmie zakończył minister skarbu Dawid Jackiewicz

11:02

Pazerność, niegospodarność, rozrzutność w spółkach SP. I tolerowana na każdym kroku prywata - kolejny grzech naszych poprzedników- wylicza w Sejmie minister Jackiewicz. Moi poprzednicy uczynili z Ministerstwa Skarbu Państwa ministerstwo wyprzedaży. Liczyło się tylko jedno - jak najwięcej sprzedanych spółek, by zasypać dziurę budżetową. Prywatyzowano bezrefleksyjnie, w pośpiechu, bez odpowiednich analiz, byle komu, wbrew rządowych strategiom, nie dbając o interes publiczny, krótkowzrocznie - ocenia. Jak dodał, doszło do takiej patologii, że w pewnym momencie postanowiono, że spółki, których nie można lub ciężko sprywatyzować, po prostu będą likwidowane. Dzisiaj w stanie likwidacji, upadłości mamy 140 spółek w Ministerstwie Skarbu Państwa - poinformował minister.
Zdaniem Jackiewicza, np. przy prywatyzacji spółki CIECH, budżet państwa utracił ponad miliard złotych.

10:57

PiS w mediach społecznościowych: Przypominamy 8 lat rządów koalicji PO-PSL

10:56

Zagraniczne banki , które pośredniczyły w prywatyzacjach dostały z budżetu 115 milionów złotych - twierdzi minister skarbu. Pod rządami PO i PSL oferowano prezesom przekraczające granice zdrowego rozsądku i przyzwoitości, nierzadko milionowe odprawy- podkreśla Dawid Jackiewicz.

Absolutnym skandalem było wydawanie publicznych pieniędzy na pokaz, na potrzeby kampanii wyborczej. Elementarną bezmyślnością firmowaną przez ówczesną premier Ewę Kopacz, było zakupienie za kwotę blisko 50 milionów złotych zaawansowanego technologicznie sprzętu, który następnie z powodu braku hali, trafił do magazynu i nie jest wykorzystywany do dnia dzisiejszego - zaznaczył minister. Jak podkreślił,  przykładem wykorzystania spółek Skarbu Państwa do celów propagandowych było powołanie do życia Polskich Inwestycji Rozwojowych. Jak ocenia minister, strat w prywatyzacji za rządów PO-PSL można było uniknąć, gdyby jego poprzednicy kierowali się troską o majątek państwowy.

10:45

Swoje sejmowe wystąpienie zaczyna minister skarbu Dawid Jackiewicz.

10:37

Zmarnowano szansę na kodeks budowlany, komisja kosztowała 2 mln zł - wylicza szef resortu infrastruktury

10:31

Inwestycje kolejowe to kolejne utracone szanse, zmarnowane środki. Ponad miliard złotych z funduszy europejskich nie zostały wykorzystane. Dopiero teraz prace się zaczynają - podkreślił w Sejmie minister Adamczyk.

Według ministra Andrzeja Adamczyka, deficyt w Krajowym Funduszu Drogowym po 8 latach rządu PO-PSL to 62 mld zł

10:28

Minister Andrzej Adamczyk pokazuje z sejmowej trybuny listę roszczeń firm, które inwestowały m.in. w budowę dróg za czasów rządów PO-PSL. Jak twierdzi szef resortu infrastruktury, roszczenia opiewają na 10 miliardów złotych


10:25

Jedyny wasz sukces to wybudowanie najdroższych w Europie autostrad - powiedział w Sejmie minister infrastruktury. Budowano drogo, inwestycje były przepłacane - podkreślił.

10:18

Swoje wystąpienie w Sejmie zaczyna minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

10:15

Pojawia się wniosek formalny o ogłoszenie przerwy w posiedzeniu Sejmu. Zostaje od odrzucony.

10:13

Przez rządy PO-PSL nastąpił spadek dochodów podatkowych o 3,2% PKB (ok. 60 mld zł) - wyliczył minister Szałamacha. Jak dodał: straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł. Według szefa resortu finansów: w ministerstwie - za kadencji jego poprzedników - brakowało spójnych i efektywnych narzędzi informatycznych do ściągania podatków

10:11

Jacek Rostowski nie uszczelnił systemu podatkowego. Odpowiedzią na malejące wpływy podatku VAT, było jego podniesienie - powiedział w Sejmie szef resortu finansów Paweł Szałamacha, który podsumowuje działania swoich poprzedników z rządu PO-PSL

10:05

Platforma Obywatelska o audycie:

10:00

W Sejmie przemawia minister finansów Paweł Szałamacha. Po kilku minutach na sali sejmowej słychać okrzyki: Oddaj dietę

09:56

Szefowa rządu zakończyła swoje ponad pół godzinne przemówienie. Dostała w Sejmie burzę braw.

09:55

Polacy przez poprzednie rządy stracili 340 mld zł. To mogło być 8 lat obowiązywania programu - powiedziała Beata Szydło. I jak dodała: Zwrócę się o powołanie komisji śledczej ws. wyjaśnienia afery Amber Gold

09:52

Zanim opozycyjne PO i PSL zaczną rozliczać kogokolwiek, powinny rozliczyć się z okresu ośmiu lat, gdy były odpowiedzialne za sprawy państwa i obywateli - powiedziała w Sejmie szefowa rządu. Beata Szydło zaznaczyła, że opozycja oczekuje od rządu, by wywiązywał się ze zobowiązań wyborczych. I słusznie, bo to jest nasz obowiązek i każdy ma prawo oczekiwać od nas, że będziemy dotrzymywać słowa i słowa dotrzymamy - podkreśliła.

09:44

Demokracja to również odpowiedzialność za czyny i słowa. One dziś zostały przez nas policzone - powiedziała Beata Szydło zwracając się do polityków PO i PSL

09:35

Zaczyna się przemówienie premier Beaty Szydło. Obowiązkiem każdej władzy jest rozliczenie się ze swych zobowiązań - powiedziała szefowa rządu w Sejmie.

09:18

Sejm wysłucha informacji rządu o wynikach audytu rządów PO-PSL - posłowie rozstrzygnęli w głosowaniu punkt sporny. Sprzeciw w sprawie informacji zgłosił klub Platformy Obywatelskiej. W tej sprawie głos zabrał poseł PO Stefan Niesiołowski.

Za przedstawieniem rządowego audytu w sprawie rządów PO-PSL głosowało 244 posłów, przeciw było 188, wstrzymało się 3 posłów. "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)" mają przedstawiać najpierw premier Beata Szydło, a potem poszczególni ministrowie. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Nowoczesnej o przerwę w obradach, aby rząd mógł dostarczyć posłom audyt w formie pisemnej. Posłowie nie zgodzili się także z wnioskiem PO o przełożenie o tydzień rozpatrywania informacji rządu o wynikach audytu.   

09:03

Sejm rozpoczyna posiedzenie.

08:55

Najlepszym audytem dla ostatnich 8 lat rządów PO-PSL jest przede wszystkim wzrost gospodarczy, malejące bezrobocie i rosnące oceny naszego kraju w rankingach międzynarodowych - powiedziała w Sejmie była premier Ewa Kopacz, podczas briefingu  przed rozpoczęciem posiedzenia.

(ug)