Dwa tysiące osób, w tym siedemdziesiąt kobiet rozpoczęło służbę w nowym rodzaju służby wojskowej. Ruszyła służba przygotowawcza szeregowych rezerwy, którzy będą mogli się starać o przyjęcie do Narodowych Sił Rezerwowych. Szkolenie potrwa cztery miesiące.

Nowy rodzaj służby jest dla cywilów, którzy nie mają przeszkolenia wojskowego. Chodzi o osoby, które nigdy nie miały do czynienia z wojskiem. Armia szuka głównie młodych ludzi, którzy ukończyli 18 lat, nie byli karani za przestępstwo umyślne i takich, którzy mają orzeczoną kategorię A. Kandydaci muszą mieć co najmniej wykształcenie gimnazjalne.

Służba przygotowawcza, to odpowiednik dawnej służby zasadniczej, tyle że dobrowolnej. Pierwsze trzy miesiące to jest szkolenie podstawowe. Wojskowe abecadło. Nauka chodzenia, maszerowania, strzelanie, regulaminy, musztra. Ostatni miesiąc to jest tak zwane szkolenie specjalistyczne- tłumaczy rzecznik Sztabu Generalnego WP Sylwester Michalski.

Kolejny nabór do służby przygotowawczej zaplanowano na koniec października. Zainteresowanych szkoleniami jest trzy tysiące młodych ludzi. Armia może przyjąć w tym roku osiem tysięcy chętnych.