Prawie 6 tys. policjantów już w środę na wyjechać na drogi w ramach akcji "Znicz". Będą ich wspierać funkcjonariusze straży granicznej, żandarmerii wojskowej i inspekcji transportu drogowego. W tym roku akcja "Znicz" potrwa od 31 października - od godz. 6, do 4 listopada - do godz. 22. Największej liczby patroli można się spodziewać na trasach wyjazdowych z największych miast oraz w pobliżu cmentarzy.

Będziemy współpracować również z innymi służbami, a więc ze strażą graniczną, żandarmerią wojskową i ITD. W rejonie cmentarzy natomiast wspierać nas będą harcerze - mówi podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nie dajmy się zaczarować pogodzie, która według prognoz w niektórych rejonach kraju najprawdopodobniej będzie bardzo dobra, a więc będzie sprzyjać szybkiej jeździe. Zwracajmy uwagę na prędkość, stosujmy się do ograniczeń, bo jak niestety pokazał tamten rok - prawie 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków było spowodowanych nadmierną prędkością - dodaje.

O czym warto pamiętać?

Policjanci przypominają, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu, sprawdzić poziom płynów, działanie świateł i wycieraczek, ale również zadbać o pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

Nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie - radzą policjanci.

Przypominają również, by porządkując groby nawet na chwilę nie spuszczać z oka torebki, czy portfela, a parkując auto zabrać ze sobą najbardziej wartościowe przedmioty i dokumenty.

Szczególną uwagę policjanci radzą zwrócić na dzieci i osoby starsze, żeby same się nie oddalały. Dodają, że na wypadek zgubienia się pomóc może umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do osoby bliskiej.

Z danych KGP wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz" doszło do 478 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 551 zostało ciężko rannych. Policjanci zatrzymali 1240 kierujących pod wpływem alkoholu.

(ug)