Rusza budowa tamy, która ma chronić Wenecję przed zalewającymi ją morskimi falami. Dziś włoski premier położy pierwszy kamień "Mojżesza" - zapory, której projekt był od dziesięcioleci przyczyną sporów we Włoszech.

Wenecja to jedyne takie miasto na świecie położone na 118 wysepkach, przecięte siecią kanałów, połączone setkami malowniczych mostków. To cel romantycznych podróży milionów turystów, którzy chcą zobaczyć bezcenne zabytki rodzinnego miasta kochanka wszech czasów Casanovy.

Wenecja z roku na rok coraz bardziej jest niszczona przez morskie fale, dlatego Włosi zdecydowali się na budowę tamy, podobnej do tej, która znajduje się na Tamizie pod Londynem.

„Mojżesz” to jedno z największych przedsięwzięć budowlanych na Półwyspie Apenińskim. Koszty budowy ocenia się na blisko 2,5 mld euro, a konstrukcja tamy ma zająć ok. 8 lat. Budowa budzi spore kontrowersje. Zdaniem ekologów, postawienie zapory naruszy równowagę ekologiczną weneckiej laguny. Władze miasta gotowe są jednak wyłożyć dodatkowe pieniądze na badania biosystemu.

14:15