Dziś rozpoczyna się rozbiórka uszkodzonych części zabytkowej kamienicy, która ponad tydzień temu zawaliła się w Rybniku na Śląsku. Chodzi o zabezpieczenie budynku tak, by nie stwarzał zagrożenia.

Zabytkowa kamienica z przełomu XVIII i XIX wieku może zostać odbudowana. Należy do prywatnego właściciela, ale pomoc w odbudowie zadeklarował urząd miasta.

"To będzie pomoc w miarę możliwości finansowych - ograniczonych przez pandemię, oraz prawnych. Kamienica jest prywatna, ale to zabytek w sercu miasta, z tradycją sięgającą średniowiecza" - wskazała rzeczniczka Urzędu Miasta Agnieszka Skupień.

Na razie nie wiadomo, jaka kwota będzie potrzebna.

W zabytkowym budynku w sercu Rybnika miała powstać nowa restauracja.

Podczas prac budowlanych runęła frontowa ściana i stropy między kondygnacjami

Nikt nie ucierpiał. Pracownicy firmy budowlanej akurat mieli przerwę.

Prokuratura potwierdziła nieoficjalne informacje reportera RMF FM, że część prowadzących prace osób była pod wpływem alkoholu. Jak podała, chodzi o trzech spośród ośmiu pracowników.


Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Sprawę bada również rybnicka prokuratura, która wszczęła śledztwo pod kątem art. 163 par. 1 pkt 2 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w postaci zawalenia się budowli.

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.