O godz. 12 miało rozpocząć się pierwsze w tym roku, trzydniowe posiedzenie Sejmu. Kancelaria Sejmu poinformowała, że dojdzie do tego później. Według posłów opozycji, przede wszystkim PO, którzy od 16 grudnia przebywają w sali plenarnej Sejmu, grudniowe 33. posiedzenie Sejmu nie zakończyło się, a głosowania, które 16 grudnia odbyły się w Sali Kolumnowej m.in. ws. ustawy budżetowej na 2017 r. były nielegalne. Szef klubu PO Sławomir Neumann zadeklarował, że posłowie Platformy będą na sali plenarnej do momentu przegłosowania ustawy budżetowej "po wznowieniu 33. posiedzenia Sejmu".

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

13:09

Cytat

Jesteśmy gotowi przystać na propozycję odroczenia o jakiś czas posiedzenia Sejmu, jeśli posłowie PO opuszczą salę obrad i złożą deklarację, że nie będą blokować mównicy
wicemarszałek R. Terlecki

12:55To marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował przerwę w obradach Konwentu Seniorów. Jest oczywiście oczekiwanie ze strony PiS, aby PO opuściła salę obrad i wtedy rozpocząć rozmowy. To jest - mówię to bez konsultacji - raczej warunek trudny do przyjęcia dla nas - powiedział Sławomir Neumann z PO.

Cytat

Mamy nadzieję, że uda się przesunąć posiedzenie Sejmu, nie ogłaszać go dzisiaj i rozmawiać o tym kryzysie i szukać rozwiązania problemu. To proponujemy od rana marszałkowie Kuchcińskiemu
Sławomir Neumann, PO


12:50

Cytat

Prawo i Sprawiedliwość naprawdę cofnęło się trzy kroki, pokazujemy, że chcemy, żeby to się zakończyło, tutaj naprawdę powagi Sejmu nie ma żadnej
Elżbieta Witek, PiS

Jeżeli jedna ze stron, jeden z klubów opozycyjnych mówi, że nie chce kompromisu, to należałoby zapytać pana przewodniczącego (PO Grzegorza - PAP) Schetynę, o co mu tak naprawdę chodzi - powiedziała dziennikarzom szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

My chcemy uchwalić budżet, bo to jest wykonywanie wszystkich zobowiązań, które są zawarte w budżecie, natomiast PO, takie przynajmniej nasuwają się w tej chwili wnioski, zależy na tym, żeby ten budżet nie został uchwalony. Na to nie możemy pozwolić, praca parlamentu powinna odbywać się w sposób normalny i godny. Mam nadzieję, że marszałek (Sejmu Marek - PAP) Kuchciński zasiądzie na fotelu i będziemy mogli rozpocząć obrady i że będziemy mogli je w normalnym trybie zakończyć - podkreśliła. 

12:43

Marszałek Sejmu nie podjął jeszcze decyzji o otwarciu 34. posiedzenia Sejmu, po godz. 13 - kiedy kontynuowane ma być posiedzenie Konwentu Seniorów - będzie ostateczna informacja, czy dalej rozmawiamy, czy rozpoczyna się 34. - według PiS - posiedzenie Sejmu - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).

12:41

Złożyliśmy pismo do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, domagając się wpuszczenia senatorów RP na galerię sejmową. Mamy do tego pełne prawo; zamknięcie galerii uniemożliwia nam wykonywania mandatu senatorskiego - powiedział Bogdan Klich (PO) dziennikarzom. Dodał, że senatorowie PO oczekują, że Kuchciński "w trybie pilnym rozpatrzy wniosek pozytywnie" i otworzy galerię zarówno dla senatorów jak i dla prasy.

12:39

Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczą w spotkaniu w gabinecie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.Spotkanie odbywa się w przerwie posiedzenia Konwentu Seniorów; w związku z tą przerwą przesunięta została godzina rozpoczęcia 34. posiedzenia Sejmu planowanego na godz. 12.

12:38

W Sejmie ponownie zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej, poseł Robert Kropiwnicki powiedział dziennikarzom, że celem spotkania jest narada przed kolejnym Konwentem Seniorów zaplanowanym na godz 13. 

12:20

Poseł Michał Szczerba informuje, że nadal jest wykluczony z obrad. 

12:10

Rozpoczęcie obrad nie wcześniej niż o godz. 14:00 - taką informację wyświetloną w Sejmie przekazuje m.in. Agnieszka Pomaska z Platformy. 

12:06

Posłanka PO Kinga Gajewska twierdzi, że nie może pełnić funkcji sekretarza 34. posiedzenia Sejmu, bo 33. nie zostało zakończone. 

12:05

Kosiniak-Kamysz: posiedzenie Sejmu rozpocznie się prawdopodobnie o godz. 14.

11:58

Przesunięcie godziny rozpoczęcia 34. posiedzenia Sejmu. Po jej ustaleniu, na 45 minut przed rozpoczęciem prac Izby, galeria zostanie otwarta - informuje Kancelaria Sejmu. 

11:53

Oto zdjęcie z sali obrad Sejmu.

11:35

To nie Złote Globy, to nie Oscary - to 33, 33.5, 34 posiedzenie Sejmu nadchodzi... - pisze jeden z posłów Nowoczesnej. 

11:32

Politycy opozycji szukają wyjścia z twarzą z tej komedii, którą odgrywali trzy tygodnie - tak wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do propozycji klubów opozycyjnych rozwiązania kryzysowej sytuacji w Sejmie. To z jednej strony komedia, ale z drugiej strony łamanie też prawa - powiedział dziennikarzom.

11:22

Jeszcze się posiedzenie Sejmu nie rozpoczęło, a już opozycja totalna okupuje trybunę i fotel Marszałka - pisze Jolanta Szczypińska, posłanka PiS. Na dowód załącza zdjęcie.

11:15

Prezydium Sejmu nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie wyjścia z kryzysu w polskim parlamencie - poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

PiS mówi, że nie ma możliwości reasumpcji głosowania nad budżetem; z drugiej strony propozycja kompromisu formalnie możliwa ze strony Kukiz'15, czyli cofnięcie wszystkich poprawek z Senatu do Sejmu i ponowna dyskusja, została odrzucona zarówno przez Grzegorza Schetynę, jak i Ryszarda Petru - relacjonował Tyszka.

11:11

Dziennikarze będą mogli obserwować dzisiejsze obrady z sejmowej galerii.

11:01

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 jest sceptyczny wobec propozycji ogłoszenia przerwy w obradach. 

10:53

Beata Mazurek, PiS: Podkreślaliśmy, że jesteśmy gotowi do rozmów. Dwie rozmowy odbyły się, niestety bez udziału PO.

10:44

Beata Mazurek (PiS):  Powinniśmy rozpocząć obrady Sejmu na sali plenarnej o godz. 12.; naszej zgody na to, by wprowadzać chaos w parlamencie nie będzie.

10:38


Marszałek Sejmu i Kancelaria Sejmu nadal liczą na to, że 34. posiedzenie Sejmu odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu - poinformował PAP szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Polityczne różnice są parlamentarną codziennością, ale nie mogą prowadzić do niezgodnych z prawem form protestu, takich jak blokowanie sali posiedzeń przez część posłów opozycji. W tej kwestii marszałek Sejmu liczy na zrozumienie i odpowiedzialność posłów - podkreślił Grzegrzółka.

10:29

PSL chce odroczenia obrad Sejmu o dwa tygodnie. Chcemy normalnej pracy, rozwiązywania problemów, a nie ich mnożenia (...). Nie damy się zapisać ani do totalnej opozycji, ani do totalnej władzy - podkreślił lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. PiS nie rozwiązał konfliktu, na władzy zawsze spoczywa większa odpowiedzialność za doprowadzenie do porozumienia, bo to oni mają możliwość uzyskania większości w Sejmie i Senacie - ocenił. Poinformował też, że PSL nie będzie uczestniczyło w posiedzeniu, jeżeli zostanie przeniesione na Salę Kolumnową. 

10:19


PO chce przerwy w obradach Sejmu do 18 stycznia. Przedstawia też projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu.


10:16

Przesuwa się granica bezprawia i absurdu, którą pokonują rządzący. Ważne jest legalne uchwalanie ustaw. Walczymy o prawo i ład w parlamencie - pisze na Twitterze poseł Michał Szczerba z PO. 

10:14


Marszałek Stanisław Karczewski poinformował, że ustawą budżetową Senat zajmie się o godz.12.30.

10:10

Ciekawe spostrzeżenie naszego reportera, który śledzi wydarzenia na Wiejskiej.


10:08


Marszałek popełnił błąd. Powinniśmy wrócić do punktu wyjścia - ocenia wicemarszałek Sejmu Małgorzta Kidawa-Błońska z PO. Marszałek powinien wrócić na salę, wznowić obrady i powinniśmy rozpocząć od głosowania budżetu - tłumaczy. 

10:01


Na początku posiedzenia Senatu Bogdan Klich z Platformy Obywatelskiej złożył wniosek, by Senat nie zajmował się ustawami przyjętymi 16 grudnia roku w Sali Kolumnowej Sejmu. Zgłaszam sprzeciw wobec wprowadzenia do obecnego porządku obrad ustawy budżetowej oraz pozostałych ustaw przyjętych 16 grudnia na Sali Kolumnowej - powiedział. Jak podkreślił,  senatorowie PO mają bowiem "zasadnicze wątpliwości", co do legalności tych ustaw. Nielegalność tych ustaw została potwierdzona szeregiem ekspertyz, w związku z tym jest to po prostu szwindel legislacyjny" - stwierdził. Jest to szwindel legislacyjny największy w historii wolnej Polski - oświadczył Klich.

Podczas głosowania nad wnioskiem formalnym złożonym przez Klicha większość senatorów powiedziała się jednak za zaplanowanym porządkiem obrad przewidującym m.in. debatę nad tegorocznym budżetem.

09:40


Po godz.9.30. zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej.  władze partii mają podjąć ostatecznie decyzje co do działań PO w środę w Sejmie. Po spotkaniu zarządu odbyć ma się posiedzenie klubu parlamentarnego Platformy.

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział dziennikarzom, że po posiedzeniu zarządu będzie komunikat.

09:26

Rozpoczniemy od pozostałych punktów (...) rozpoczynamy od punktów niebudżetowych, budżet pozostawimy po godzinie 12 - powiedział marszałek Stanisław Karczewski na briefingu przed posiedzeniem Senatu. Dopytywany, w jakiej sytuacji możliwie byłoby przyjęcie przez Senat poprawek opozycji do budżetu, odpowiedział: "zobaczymy, co będzie o godz. 12. w Sejmie, jeśli nie będzie woli ze strony partii opozycyjnych nie będziemy postępować wbrew ich woli".

Czy będą poprawki budżetowe, czy ich nie będzie, tego jeszcze nie wiem, zobaczymy, być może jeszcze partie opozycyjne zreflektują się i być może w ostatniej chwili podejmą decyzję powrotu do propozycji (szefa Nowoczesnej) Ryszarda Petru wprowadzenie poprawek przez Senat. My jesteśmy do tego przygotowani, jesteśmy na to gotowi - tłumaczył Karczewski. Ocenił, że część poprawek proponowanych przez opozycję jest nie do przyjęcia, ale część poprawek jest "bardzo pozytywna". 

09:21

Tak wygląda zablokowane boczne wejście do sali Kolumnowej w Sejmie.

09:19


Kilkanaście minut temu Senat rozpoczął zaplanowane na trzy dni posiedzenie. Ma się zająć ustawą budżetową na 2017 r. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł; maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

W porządku obrad Senatu są też m.in. dwie inne ustawy, głosowane przez posłów na Sali Kolumnowej: nowelizacja ustawy Kodeks postępowania cywilnego, która zmienia z pięcio na dziesięcioletni okres od dnia uprawomocnienia się wyroku, po upływie którego nie można żądać wznowienia postępowania, oraz nowelizacja ustawy o instytutach badawczych.

09:17

Wszystko zależy od opozycji. Jak będzie się chciała wziąć do roboty, to się weźmie do roboty, a jak będzie chciała pajacować, to po prostu będzie nadal śpiewać, jeść pasztety i robić różne inne rzeczy - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Beata Kempa. Całą rozmowę możecie przeczytać tutaj. 

09:12


Prezydium Sejmu ma zebrać się w środę o godz. 10.; na godz. 11. zaplanowano natomiast posiedzenie Konwentu Seniorów - poinformowali dziennikarzy wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) i Stanisław Tyszka (Kukiz'15) .(mn)