"Powiem prezydentowi, że jest dobrze - to, co nam się udało osiągnąć w tej atmosferze" - zdradza w rozmowie z naszym reporterem Zofia Romaszewska po przyjęciu przez sejmową komisję sprawiedliwości prezydenckich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym z poprawkami PiS-u. Tylko w RMF FM Romaszewska sugeruje, że podpis Andrzeja Dudy pod ustawami jest bardzo prawdopodobny.

Podpis Andrzeja Dudy to kolejny krok politycznej umowy między Pałacem Prezydenckim a PiS-em, w którym krytyczny głos opozycji jest pomijany - komentuje reporter RMF FM Patryk Michalski.

Tę wersje to bym przyjęła, bo oni się już wszyscy poumawiali, jest to polityczny konsensus, więc co oni mają robić, to już jest jak jest - mówi Zofia Romaszewska. 

Kluczowe warunki Andrzeja Dudy zostały spełnione. Skarga nadzwyczajna nie została okrojona, a członkowie KRS-u są wybierani przy udziale wszystkich partii.

Pan prezydent znacznie mniej ustąpił, muszę powiedzieć, że chapeau bas, myślałam, że będzie gorzej - dodaje Romaszewska.

Wygląda na to, że tylko wolta którejś ze stron mogłaby zburzyć to porozumienie. 

Myślę, że chyba już wszystko wszyscy grzecznie zrobią - podkreśla Romaszewska.

Z informacji reportera RMF FM wynika, że poprawki rządzących, które pojawią się w dalszym toku prac, nie zmienią już w znaczący sposób tych ustaw.

Komisja zakończyła pracę nad prezydenckimi propozycjami

Przypomnijmy, że wczoraj sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie zgłoszone poprawki PiS. 

W środę Sejm ma dokonać drugiego czytania tego projektu oraz przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. 

Opracowane przez komisje projekty oceni teraz prezydent Andrzej Duda - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślał jednak, że nie jest to jeszcze "zwieńczenie całego procesu". 

Według PiS, spełniono najważniejsze oczekiwania prezydenta - "w kształcie, który powinien go satysfakcjonować". Opozycja mówi natomiast o "położeniu ręki przez polityków na niezależnych sądach". TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

(m)