"Sytuacja jest niepewna i trudna. Powinna zakończyć się jak najszybciej" - to fragment listu do premiera Mateusza Morawieckiego od Krajowej Rady Izb Rolniczych. Rolnicy proszą o przedstawienie konkretnych planów związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli największego lotniska w Polsce, które ma powstać między Łodzią a Warszawą, na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki.


Rolnicy chcą jak najszybszego wykupu gruntów, na których powstać ma nowe lotnisko. Ten teren - jak podkreślają w liście - to gleby wysokiej jakości, atrakcyjne rolniczo. 

Przedstawiają też swoje przewidywania: przez budowę CPK, według nich, przestanie istnieć około 200 firm związanych z produkcją rolniczą oraz 750 gospodarstw rolnych. 

Chcielibyśmy, aby wszystko odbyło się sprawnie, tym bardziej, że widzimy szkody, jakie przynosi ta sytuacja, zarówno rolnikom, jak i przedsiębiorcom - przyznają w rozmowie z RMF FM.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny informuje, że trwa Program Dobrowolnych Nabyć, w ramach którego wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru mogą zgłaszać się do spółki CPK. Pozyskiwanie działek ma potrwać do 2023 roku. 

Jak informuje spółka Centralny Port Komunikacyjnych, "w ramach Programu spółka będzie nabywać nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2, od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów".


TU ZNAJDUJĄ SIĘ INFORMACJE NA TEMAT WYKUPU GRUNTÓW POD BUDOWĘ CENTRALNEGO PORTU KOMUNIKACYJNEGO

Opracowanie: