30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a opozycją odbyły się częściowo wolne wybory. Dziś obchody rocznicowe odbędą się i w Warszawie i w Gdańsku.

W Warszawie świętować będą prezydent, premier oraz rządzący. W Gdańsku pojawią się m.in. byli prezydenci Polski.

Obchody w Gdańsku rozpoczną się śniadaniem w formie pikniku. Potem ruszą debaty w ramach Międzynarodowego Forum Obywatelskiego. Głos zabrać mają byli prezydenci. Odczytany ma też zostać list prezydenta Andrzeja Dudy. W południe na Placu Solidarności odśpiewany ma zostać hymn. Chwilę później uczestnicy gdańskich obchodów mają proklamować i podpisać deklarację Wolności i Solidarności. Jej treść na razie nie została ujawniona.

W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu, w Warszawie odbędzie się uroczyste posiedzenie izby wyższej. Głos zabierze prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu: Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski.

Obchody w Warszawie rozpocznie o godzinie 9 msza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Uroczyste posiedzenie Senatu rozpocznie się o godz. 11.30 w Sali Kolumnowej Sejmu.

Nieudane zaproszenie premiera Morawieckiego do Okrągłego Stołu przez Aleksandrę Dulkiewicz

Zobacz również:

Wczoraj w Gdańsku pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Złożył kwiaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców, a potem udał się do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej na zorganizowaną przez NSZZ "S" konferencję "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny".

Witam i dziękuję, że jest pan na Święcie Wolności i Solidarności, zapraszam do Okrągłego Stołu - tak szefa rządu, powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zaproszenie na uroczystości organizowane przez miasto Gdańsk, nie zostało jednak przyjęte przez Mateusza Morawieckiego.

Premier nie zatrzymał się nawet, żeby przywitać się z Aleksandrą Dukiewicz, ale krótko zaproszeniem odpowiedział na zaproszenie.

Panią prezydent Dulkiewicz, która tu nieopodal gdzieś również się znajduje, bo widziałem ją po drodze, zapraszam ją i jej współpracowników na tę konferencję, która zaplanowana była kilka miesięcy temu - powiedział w przemówieniu w Sali BHP Stoczni Gdańskiej szef rządu.