Wioska Żeglarska w Mikołajkach to miejsce, które każdy żeglarz zna doskonale. To jeden z najpiękniejszych portów Warmii i Mazur. Nowoczesny, malowniczo położony na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Przy czterech kejach jednocześnie może cumować ok. 250 jednostek pływających. Można tam poczuć klimat prawdziwego żeglarstwa.

Wpływając do Mikołajek można poczuć się jak na wakacjach za granicą. Małe mazurskie domki, liczne restauracje, gościńce, hotele, wielu osobom kojarzą się np. z malowniczą Chorwacją. Będąc na jeziorze Mikołajskim nie sposób nie zauważyć Wioski Żeglarskiej. To piękny port, który może pochwalić się nie tylko kejami, ale też całą infrastrukturą potrzebną żeglarzom. Wymienić warto sześć restauracji, w których zjeść możemy tradycyjne mazurskie dania.

W Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach można poczuć klimat prawdziwego żeglarstwa. Oczywiście przede wszystkim za sprawą samych żeglarzy, ale też nie mały mają w tym udział szanty i piosenki z kubryka. To właśnie w tym porcie organizowany jest Festiwal Szantowy. Za nami jego 39. edycja, w przyszłym roku będzie okrągły jubileusz czterdziestolecia. Poza festiwalem muzyka żeglarska oraz, jakby to powiedział Mirosław "Kowal" Kowalewski z zespołu Zejman i Garkumpel - szanty szuwarowo-bagienne, rozbrzmiewają z tawerny niemal każdego dnia.

W Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach można wyczarterować różne jachty. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowano nawet oferty dla osób, które chcą mieć na wodzie prawdziwy luksus. Ludzie stawiają na wygodę. Potrzebują mieć telewizor, toaletę, prysznic. Potrzebują dużych jachtów, dla całej rodziny. My mamy w swojej ofercie Maxusa 33.1 RS. Jest duży, ale spokojnie mieści się w portach. Ma trzy zamykane koje, więc rodzice mogą zamknąć się przed dziećmi - powiedziała naszemu reporterowi Emilia Sobiesiek z kapitanatu Wioski Żeglarskiej. Jeżeli ktoś nie potrafi żeglować, to może skorzystać z usługi sternika. To też dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy sobie odświeżyć zachowanie na wodzie.

Z Mikołajek wiedzie wiele szlaków turystycznych, między innymi do Łuknajna (rezerwat biosfery z niespotykanym bogactwem ptactwa wodnego), czy też do licznych rezerwatów Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zimą można tu latać na bojerach, uprawiać narciarstwo biegowe czy wędkarstwo podlodowe. W pobliżu Mikołajek jak i w samych Mikołajkach znajdują się doskonale przygotowane stoki narciarskie, czyniąc Mazury ciekawą propozycją dla miłośników białego szaleństwa.

(ug)