Onet opublikował nieoficjalne ustalenia dotyczące planowanej na wrzesień rekonstrukcji rządu. Dziennikarze ustalili, że dymisja czeka m.in. szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, ministra klimatu Michała Kurtykę i ministra rolnictwa Grzegorza Pudę. Z rządu Mateusza Morawieckiego odejść ma również lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Co ciekawe, według ustaleń Onetu, planowany jest powrót zlikwidowanego przez PiS przy ostatniej rekonstrukcji resortu sportu.

Jak informuje Onet, dymisja szefa KPRM Michała Dworczyka ma być konsekwencją tzw. afery mailowej. Z kolei szef resortu klimatu Michał Kurtyka ma stracić stanowisko w związku ze sporem z Czechami o kopalnię w Turowie. 

Według informacji Onetu, Jarosław Kaczyński wielokrotnie informował swoich współpracowników, że jego misja jako wicepremiera ds. bezpieczeństwa się zakończyła. Lider PiS-u ma teraz poświęcić się budowaniu stabilnej większości w parlamencie, a jeśli nie będzie to możliwe - przygotować partię na wcześniejsze wybory. 

Z rządowym stanowiskiem ma pożegnać się też szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda. Onet wskazuje na kilka czynników, które do tego doprowadziły. Jednym z nich jest nieumiejętność dialogu z rolnikami, co ma się przekładać na spadek poparcia dla PiS na wsi. Do tego dochodzą ostatnio ujawnione przez media sytuacje kompromitujące ministra. Chodzi m.in. o maszyny rolnicze specjalnie wypożyczone, by stanowiły tło na konferencji prasowej z udziałem Pudy i premiera Morawieckiego w Brzydowie w woj. warmińsko-mazurskim - prawdziwy sprzęt właściciela gospodarstwa został na czas konferencji ukryty. Kolejna sprawa to rozpoczęcie przez ministra procedury zwalniania z pracy urzędnika z 20-letnim stażem, który nie zarezerwował dla niego VIP-owskiej obsługi na lotnisku. 

Onet informuje, że rekonstrukcja ma doprowadzić do powrotu zlikwidowanego przez PiS resortu sportu. Zostało ono połączone z resortem kultury - obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - i trafiło tym samym pod kierownictwo Piotra Glińskiego. Według informatorów portalu z kręgów partii rządzącej, to rozwiązanie się nie sprawdziło. Potencjalną kandydatką do objęcia teki ministra sportu ma być Anna Krupka - obecna zastępczyni Glińskiego odpowiedzialna za sport. 

Chęć powrotu do pracy w rządzie ma wyrażać Janusz Cieszyński - były wiceminister zdrowia, o którym głośno było m.in. w związku z aferą respiratorową. Według ustaleń Onetu, chciałby on pokierować resortem cyfryzacji, którego przywrócenie jest brane pod uwagę. 

Cały materiał Onetu o rekonstrukcji rządu można znaleźć tutaj