Nie mieliście dziś czasu śledzić wydarzeń w kraju i za granicą? Nic straconego - zapraszamy do lektury przeglądu najważniejszych informacji dnia. Taka była środa!

Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska

Premier Donald Tusk przedstawił zmiany w rządzie. Elżbieta Bieńkowska zostanie wicepremierem oraz szefem nowego resortu infrastruktury i rozwoju.

Do rządu wejdzie sześcioro nowych ministrów. Mateusz Szczurek będzie nowym ministrem finansów za Jacka Rostowskiego. Maciej Grabowski - szefem resortu środowiska za Marcina Korolca. Rafał Trzaskowski - administracji i cyfryzacji za Michała Boniego. Joanna Kluzik-Rostkowska po Krystynie Szumilas obejmie ministerstwo edukacji narodowej. Lena Kolarska-Bobińska zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego po Barbarze Kudryckiej. Andrzej Biernat zastąpi Joannę Muchę w roli ministra sportu. Więcej szczegółów o rekonstrukcji tutaj.

Kolejne zatrzymania ws. przetargów w byłym MSWiA

Kolejne dwie osoby zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z ustawianiem przetargów w byłym MSWiA. W sumie od wtorku do prokuratury trafiło w tej sprawie 20 zatrzymanych. Wśród nich jest naczelniczka Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wiceprezes Głównego Urzędu Statycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej i 15 przedstawicieli firm informatycznych. Więcej o akcji CBA tutaj.

Znalazł 14 tys. zł na ulicy, oddał je na policję

"Jestem uczciwy, całe życie ciężko pracowałem, może te pieniądze są komuś potrzebne na leczenie..." - te słowa usłyszeli policjanci od mężczyzny, który przekazał do piekarskiej komendy znaleziony na chodniku plik banknotów. Dzięki uczciwości mieszkańca Piekar Śląskich pieniądze mogły szybko trafić do rąk właściciela. Pakunek zawierał prawie 14 tysięcy złotych. Więcej o uczciwym znalazcy przeczytacie tutaj.

Kokaina warta 60 mln euro ukryta w bananach

Ponad 280 kilogramów przemycanej z Dominikany kokainy, ukrytej w transporcie bananów znaleźli funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej i celnicy w porcie w Genui. Czarnorynkowa wartość narkotyków to 60 milionów euro. Czytaj o przemytnikach tutaj.

10-osobowa rodzina zatruła się czadem

W miejscowości Bucze niedaleko małopolskiego Brzeska 10 osób zatruło się czadem. To siedmioro dzieci i troje dorosłych. Wszyscy trafili do szpitala. Jak informują strażacy, powodem zatrucia 10-osobowej rodziny był tlenek węgla wydobywający się z pieca opalanego węglem. Już po przewietrzeniu pomieszczeń stwierdzono stężeniu tlenku węgla na poziomie 250 ppm, tymczasem stężenie dopuszczalne wynosi 35 ppm. Więcej o akcji strażaków tutaj.

Ewakuacja w Biłgoraju. Koparka uszkodziła gazociąg

Koparka uszkodziła gazociąg przy ulicy Kościuszki w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Straż pożarna ewakuowała kilkadziesiąt osób. Nikomu nic się nie stało. Informację o ewakuacji dostaliśmy od słuchacza na Gorącą Linię RMF FM. To kolejne w ostatnich dniach uszkodzenie gazociągu. Kilka dni temu w Jankowie Przygodzkim wybuchł gazociąg - zginęły dwie osoby, a 13 - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. Więcej o uszkodzonym gazociągu w Biłgoraju.

Rusza Child Alert. O zaginionym dziecku będą słyszeć wszyscy

Poszukiwanie zaginionych dzieci ma być łatwiejsze. Gotowy do działania jest system Child Alert. W momencie zaginięcie dziecka jego wizerunek ma pojawić się dosłownie wszędzie. System został zaprezentowany przez policję i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na specjalnej konferencji prasowej.

Child Alert to system alarmowy, który w momencie uprowadzenia dziecka uruchamia zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą. System angażuje w poszukiwanie zaginionych dzieci wszelkie dostępne kanały informacyjne, a wiadomość o zaginionym dziecku jest natychmiastowo rozpowszechniana. Więcej o tym systemie tutaj.

Po 40 minutach zakupów mózg się wyłącza

Wstępne badania brytyjskich naukowców wskazują, że tylko przez pierwsze 23 minuty zakupów konsumenci myślą racjonalnie i matematycznie. Potem górę bierze myślenie emocjonalne, które ocenia intuicyjnie stosunek wartości do ceny - donosi portal BBC News. Po 40 minutach mózg męczy się i wyłącza, czyli przestaje formułować racjonalne wnioski. Typowe zakupy tygodniowe trwają około 40 minut. Więcej na ten temat tutaj.

Pierwszy polski satelita w kosmosie. Pomierzy gwiazdy

Pierwszy polski satelita naukowy Lem w czwartek znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. Wystartuje na rosyjskiej rakiecie Dniepr z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu o godz. 8:10 naszego czasu. Jego zadaniem będzie pomiar najjaśniejszych gwiazd. Start nie powinien się już opóźnić, ale w tej dziedzinie nigdy nie ma do końca pewności. Warunki pogodowe mogą spowodować jakieś opóźnienie - wyjaśniał inż. Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Więcej o satelicie tutaj.

Egipska figurka samoistnie się obraca. Wiemy, dlaczego!

Rozwiązano zagadkę egipskiej figurki z muzeum w Manchesterze, która samoistnie obraca się wokół własnej osi. Tajemnicę próbowali rozwikłać naukowcy, a egiptolodzy mówili nawet o starej klątwie. Wyjaśnienie okazało się natomiast całkiem proste. Ruch figurki pochodzącej sprzed prawie 4 tys. lat wywołują... wibracje otoczenia. Więcej o tajemniczej figurce przeczytacie tutaj.