Działanie komisji badającej rozliczenia posłów z ich zagranicznych wyjazdów zostało przedłużone - poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu Małgorzata Ławrowska. Pierwotnie zakładano, że komisja, którą tworzą urzędnicy Kancelarii Sejmu, a kieruje nią wewnętrzny audytor kancelarii - zakończy pracę dziś.

Posłowie z Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich zapoznali się wczoraj z dotychczasowymi wynikami prac komisji ws. rozliczeń i "wyrazili oczekiwanie, że kontrola będzie kontynuowana" - podaje Kancelaria Sejmu. Z ostatecznym protokołem posłowie mają się zapoznać dopiero 4 grudnia.

Uczestniczący w spotkaniu poseł Maciej Mroczek z Twojego Ruchu powiedział, że to Kancelaria Sejmu zwróciła się do posłów z Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich z prośbą o wydłużenie prac komisji badającej rozliczenia z poselskich wyjazdów. Posłowie, uczestnicy spotkania w celu zapewnienia rzetelnych wyników kontroli przystali na tę prośbę - zaznaczył Mroczek, przewodniczący komisji regulaminowej.

Wiceszef komisji Jerzy Budnik (PO) podkreślił, że dokumentów do analizy jest bardzo wiele, a zarówno Kancelarii Sejmu, jak i posłom zależy na rzetelnej weryfikacji każdego przypadku. Okazało się, że to jest bardzo trudne do wyjaśnienia. Trwa sprawdzanie całej dokumentacji dostępnej w Sejmie. Badane są wszystkie przypadki indywidualnie - mówił.

Według nieoficjalnych informacji, raport komisji będzie składał się z dwóch części - pierwsza będzie mówić o stwierdzonych nieprawidłowościach, druga ma być rekomendacją wprowadzenia obostrzeń dotyczących rozliczeń wyjazdów.

Wzięli zaliczki na podróż samochodami, polecieli tanimi liniami

Powołanie komisji to pokłosie służbowego wyjazdu byłych już posłów PiS na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki pobrali z sejmowej kasy pieniądze (tzw. kilometrówkę) na podróż samochodami, ale do stolicy Hiszpanii ostatecznie udali się tanimi liniami lotniczymi. Media donosiły też, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Hiszpanii.

(bs)