Skierowanie prywatnego aktu oskarżenia i wniosku o uchylenie immunitetu posłowi KO Borysowi Budce zapowiedział zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sędzia Przemysław Radzik. Chodzi o słowa Budki, według którego rzecznik dyscyplinarny działa na polecenie szefa MS Zbigniewa Ziobry.

Do wpisu z tą zapowiedzią sędzia Radzik załączył fragment rozmowy Budki na antenie RMF FM.


Widział pan masowe aresztowania sędziów w Turcji? Do tego to zmierza - pytał prowadzącego rozmowę Budka, mówiąc o sytuacji w polskim sądownictwie. Dopytywany, czy widział masowe aresztowania sędziów w Polsce, Budka odparł, że "jeszcze nie". "Ale jeżeli PiS utrzyma się u władzy, to ja się nie zdziwię" - dodał.

Bo jeśli za zadanie pytania Sądowi Najwyższemu grozi się z artykułu 231, co wczoraj zrobił pan sędzia rzecznik dyscyplinarny na polecenie Ziobry, to jesteśmy w kraju, który... - kontynuował, co zostało przerwane pytaniem prowadzącego, który chciał upewnić się, czy zdaniem Budki "sędzia działa na polecenie Ziobry".

Przecież Ziobro wybiera rzeczników dyscyplinarnych - odparł poseł. Jeszcze raz dopytany o to, czy faktycznie powiedział, że sędzia działa na polecenie Ziobry, Budka odparł: "tak powiedziałem", na co prowadzący odpowiedział, że "jakby był sędzią, to by go pozwał".

Proszę bardzo. Nie będę krył się za immunitetem. Stworzono system prawny, który jest systemem z państw autorytarnych - odparł Budka.

We wpisie na Twitterze zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik zarzucił posłowi PO kłamstwo i zapowiedział skierowanie prywatnego aktu oskarżenia oraz wniosku o uchylenie immunitetu.

"Poseł @bbudka w @Rozmowa_RMF kłamie. RDSSP (rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych - PAP) i ZRDSSP (zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych - PAP) nigdy i od nikogo nie otrzymywali żadnych poleceń lub wskazówek co do wykonywania swoich czynności. W najbliższych dniach moi pełnomocnicy skierują prywatny akt oskarżenia i wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Budce" - napisał w poniedziałek Radzik.

"Ten człowiek nie ma wstydu" - skomentował to również na Twitterze Budka.

Całą rozmowę Roberta Mazurka z Borysem Budką zobaczysz >>>TUTAJ<<<.