Wyciek danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, sprawdzona w Europie polityka rodzinna i alkoholowy problem w Kościele - to tylko niektóre tematy czwartkowych dzienników. Już teraz prezentujemy przegląd poranne prasy.

"Dłuższy urlop macierzyński, dostęp do żłobków i przedszkoli sprawiają, ze rodzi się więcej dzieci. Sprawdzono to w Austrii, Szwecji, Norwegii i kilku innych krajach europejskich" - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że mądra polityka państwa może sprawić, iż będzie nas więcej. "Rząd w Polsce dalej musi ułatwiać rodzicom łączenie pracy zawodowej z opieką nad dziećmi, bo miejsc w żłobkach i przedszkolach jest nadal za mało, a także wspierać finansowo rodziny z dziećmi" - podkreśla gazeta. Więcej o tej sprawie, już w czwartkowym wydaniu.

Więzienie nie leczy

Dotychczasowa wojna z narkotykami nie przynosi dobrych skutków - alarmuje także gazeta. Pisze o debacie "Narkotyki: koniec wojny", która odbyła się w jej siedzibie. Podczas niej prezydenci, politycy, Kora Jackowska, przedstawiciele policji oraz eksperci dyskutowali o tym, co warto zmienić, dlaczego obecne prawo nie pomaga zwalczać handlu narkotykami i zapobiegać uzależnieniu. 

Ministerstwo wycieków zagranicznych

Dziennik pisze także o wycieku danych polskiego MSZ dla organizacji na Wschodzie (m.in. na Białorusi i Ukrainie).W internecie zamieszczono informacje o pomocy rozwojowej, jakiej nasz kraj udzielił zagranicznym organizacjom pozarządowym w ostatnich pięciu latach. Odpowiedzialny urzędnik stracił już pracę, ale białoruscy opozycjoniści mogą pójść do więzienia - informuje gazeta.

U nas bez kryzysu

Nasza gospodarka jest wciąż w dobrym stanie - mówi Gazecie Wyborczej prezes NBP Marek Belka. Dodaje, że w Polsce nie ma kryzysu, jedynie spowolnienie. Prawdziwy kryzys byłby, gdyby rozpadła się strefa euro. Taka sytuacja wymagałaby zdecydowanej reakcji NBP.

O wielkich premiach za Euro

Joanna Mucha nie straci stanowiska, a premie za Euro będą wielkie - pisze czwartkowy "Fakt". Tabloid przypomina, ze dwaj prezesi dostaną w sumie aż 2,75 mln złotych. "Umowy z szefami spółki PL 2012 zawierał jeszcze poprzedni minister sportu Mirosław Drzewiecki. Dał on prezesom astronomiczne nagrody. Minister Joanna Mucha nie zakwestionowała tych zapisów, więc miliony zostaną wypłacone" - podkreśla gazeta.

Gowin: Celowo chcą mnie oczernić

W czwartkowym wydaniu Fakt publikuje także wywiad z Jarosławem Gowinem. W rozmowie z dziennikarzami gazety, minister sprawiedliwości mówi, iż jest pewien, że wynajęto firmę, która specjalizuje się w medialnym sabotażu. Przyznaje, że kiedy zabrał się do deregulacji ostrzegano go, iż zostały przeciwko niemu wynajęte firmy specjalizujące się w czarnym PR. Zdradza też, że ma poczucie, iż swymi działaniami wpisuje się w program śmiałych reform, które premier zapowiedział rok temu. Cały wywiad już w najnowszym wydaniu gazety.

Hierarchowie piją jak wszyscy

Anonimowy ksiądz opowiada Faktowi o słabościach duchownych i pijaństwie w Kościele. "Hierarchowie piją jak wszyscy. W naszym hermetycznym środowisku to żadna tajemnica. Z ambony biskupi straszą grzechem, a sami robią to samo, co inni wierni" - mówi gazecie rozmówca. Komentuje on także sprawę głośnego wypadku spowodowanego przez biskupa. "Niedobrze, że do tego doszło. Biskup powinien być wzorem" - dodaje.