Ryszard Grobelny, obecny prezydent Poznania i niedoszły kandydat na to stanowisko w wyborach samorządowych z ramienia PO, zawiesił swoje członkostwo w partii. Wcześniej Leszek Wojtasiak, wiceprzewodniczący zarządu PO w Wielkopolsce, poinformował, że Grobelny nie będzie kandydatem PO w wyborach na prezydenta Poznania.

Ryszard Grobelny nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach na prezydenta Poznania - twierdzi Leszek Wojtasiak, wiceprzewodniczący zarządu PO w Wielkopolsce. Grobelny zapowiada rychłe ogłoszenie decyzji o samodzielnym starcie w wyborach. czytaj więcej

Obecny prezydent miasta był typowany na kandydata na prezydenta Poznania z poparciem PO. Jednak premier i szef Platformy Donald Tusk oświadczył niedawno, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie będzie mógł posługiwać się w kampanii szyldem PO. Tymczasem Grobelny odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.

Zgodnie z informacjami, które przekazałem wczoraj Rafałowi Grupińskiemu, zawiesiłem swoje członkostwo w PO. Gdy wstępowałem do PO, byłem przekonany, że jest to wręcz oczekiwane i że znana moja sytuacja prawna nie jest dla partii problemem. Ostatnie wypowiedzi liderów PO wskazują, że jest inaczej - poinformował Grobelny.

Jak dodał, jego członkostwo w partii i ewentualny start w wyborach wywołują kontrowersje, napięcia, a nawet konflikty. Zawiesza swą przynależność do partii, nie chcąc, by jego osoba stanowiła jakikolwiek kłopot dla PO.

Ryszard Grobelny zdecydował się na wstąpienie do Platformy w marcu, do tej pory zasiadał w zarządzie regionu partii.

W 2008 roku sąd skazał go na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata w związku ze sprawą nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk. Wyrok uchylił sąd apelacyjny, sprawa jest badana przez sąd po raz drugi.

Grobelny jest prezydentem Poznania od 1998 roku. W 2002 roku startował w wyborach jako kandydat popierany przez PO; w 2006 roku jako kandydat niezależny pokonał kandydatkę wystawioną przez tę partię.