„To najlepszy wzorzec, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci i daje im wsparcie” - powiedział prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę wprowadzającą program "Rodzina 500 plus". Świadczenia wychowawcze w wysokości 500 zł wypłacane będą na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, trzeba będzie spełniać kryterium dochodowe.

Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program "Rodzina 500 plus". To jest dla mnie niezwykle radosny dzień, ponieważ po raz pierwszy od 1989 roku powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi, dla rodzin, które mają dzieci - mówił prezydent tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.

Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają -  tak prezydent skomentował program "Rodzina 500 plus".

"Nie chcę Polski, w której w kółko słyszę nie da się"

Poprzedni rząd mówił do mnie - nie zrealizujemy tego programu, bo ten program się nie nadaje do zrealizowania. Ja powiedziałem: nie chcę takiej Polski, w której w kółko słyszę nie da się, nie da się. Ten program na pewno da się zrealizować, jeżeli nie ten, to wierzę, że zrealizuje go przyszły rząd. I oto, proszę państwa, właśnie rząd na czele z panią premier Beatą Szydło, gdzie ministrem rodziny jest pani minister Elżbieta Rafalska, i ten rząd wspólnie ze mną jako prezydentem RP właśnie dzisiaj rozpoczyna wdrażanie tego programu - powiedział Andrzej Duda.

Program zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wypłaty mają ruszyć w kwietniu.


(dp) (ug)