Ponad 1900 razy przez cały weekend interweniowali strażacy w związku burzami, które przeszły nad Polską. Poszkodowane zostały dwie osoby.

Wśród rannych jest strażak-ochotnik. Od piątku wiatr zerwał 112 dachów, w tym ponad 80 na budynkach mieszkalnych. Najwięcej pracy strażacy mieli na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach.

Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o poranku przez silny wiatr bez prądu wciąż jest ponad 1300 odbiorców.

SMS-y na zagrożonych obszarach

Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania o zagrożeniach. Jest wykorzystywany w sytuacjach nadzwyczajnychwtedy gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.

Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich.

Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. 

Opracowanie: