Jeszcze do niedawna widniały na nim rasistowskie napisy pełne nienawiści. Teraz ma zupełnie nowe oblicze. Mur w przejściu podziemnym między ulicą Kutrzeby a parkiem Cytadela w Poznaniu został odmalowany przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i uczniów XII LO.

Trzeba przyznać, że "odmalowany" to zbyt mało powiedziane. Młodzi artyści namalowali na nim wyjątkowy mural. Ich praca to element większego projektu pod nazwą "Poznań bez nienawiści" w ramach którego podobne dzieła powstały już w innych miejscach.

Przedsięwzięcie objął swoją opieką Grzegorz Myćka - autor muralu na jednej ze ścian przy ulicy Estkowskiego w Poznaniu, nagrodzony za swoją pracę na 12. Międzynarodowym Trieannale Plakatu w Toyama w Japonii.

Ten tunel był szczelnie pokryty różnymi hasłami. Wulgarnymi i rasistowskimi. Młodzież z XII LO i innych szkół najpierw zamalowała tę ścianę na jednolity szary kolor, ale teraz odmieniamy całkowicie oblicze tej ściany, żeby nie było ponuro i nieprzyjemnie. Pierwsza część muralu jest już gotowa, ale teraz kontynuujemy. Ogólnie cały projekt dotyczy tematyki antydyskryminacyjnej w kontekście zwierząt. Ta część to takie humorystyczne podejście do tego jak można wspólnie ze zwierzętami spędzać czas. - tłumaczy Grzegorz Myćka.

Na ścianie tunelu między ulicą Kutrzeby a poznańską Cytadelą (ulica Ku Cytadeli) poznaniacy będą mogli zobaczyć jamnika i kobietę. Obie postaci są namalowane na całej długości ściany. Pomiędzy nimi leży otwarta książka. Co ciekawe - padają na nią promienie słońca z jedynego w tunelu prześwitu.

W tworzenie muralu w przejściu prowadzącym na poznańską Cytadelę włączyła się spora grupa licealistów z Poznania. Wśród nich jest Bruno, który jako pasjonat szeroko pojętej kultury ulicznej zwraca uwagę, że nie powinno być w niej miejsca na mowę nienawiści.

Są ludzie, którzy chcą się sprzeciwiać temu co dzieje się wokół nas. Nie można tolerować mowy nienawiści i języka, który dyskryminuje innych ludzi. Nie można w taki sposób traktować ludzi ­- tłumaczy uczeń w odniesieniu do tego, co widniało na ścianie przed rozpoczęciem malowania muralu.

Opracowanie: