W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła gala 25. edycji konkursu Grand Press. Dziennikarzem Roku 2021 został wybrany Andrzej Poczobut, polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi i więzień polityczny.

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorami 25. edycji konkursu byli tradycyjnie magazyn "Press" oraz Fundacja Grand Press. Jak co roku jury przyznało nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, a kolegia redakcyjne wybrały Dziennikarza Roku 2021.

Dziennikarz Roku 2021

Dziennikarzem Roku 2021 został wybrany Andrzej Poczobut, polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi i więzień polityczny.

Na drugim miejscu znalazła się Jagoda Grondecka z "Krytyki Politycznej". Podium uzupełnił Piotr Kraśko z TVN.

Czwarte miejsce w konkursie na dziennikarza roku przypadło Andrzejowi Stankiewiczowi z Onetu. Piątą pozycję zajęli Jacek Harłukowicz z "Gazety Wyborczej Wrocław" i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski. Obaj mieli tyle samo punktów.

Podczas jubileuszowej, 25. gali finałowej Grand Press 2021 ogłoszono także wyniki konkursu na najlepsze materiały dziennikarskie roku, laureatów nagród specjalnych oraz zwycięską Książkę Reporterską Roku. 

W kategorii News wyróżniony został Jacek Harłukowicz za cykl "Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki", który ukazał się na łamach "Gazety Wyborczej Wrocław". W gronie siedmiu nominowanych materiałów znalazł się również reportaż dziennikarza RMF FM Marka Balawajdra "Krakowska kuria ukrywała molestowanie pacjentki przez księdza".

W kategorii Dziennikarstwo śledcze nagrodzeni zostali Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz z "Gazety Wyborczej Kraków" za cykl "Afera Daniela Obajtka". 

Podczas gali przyznano również nagrodę Grand Press Digital. Trafiła ona do internetowego Radia 357

Katarzyna Boni za tekst "Samotność: Całun w spirytusie", opublikowany w internetowym magazynie "Dwutygodnik", wygrała w kategorii Publicystyka. Wyróżnienie w kategorii Reportaż prasowy/internetowy powędrowało do Anny Śmigulec z Wirtualnej Polski za materiał "Władcy ciał i umysłów". 

Grand Press Economy otrzymał Łukasz Wilkowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". Wśród nominowanych w tej kategorii znalazł się również Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.  

W kategorii Reportaż audio najlepsza okazała się Agnieszka Szwajgier z radia Radio 357 za cykl "Gdzie jest Joanna Segelström?", a w kategorii Reportaż TV/wideo Marcin Gutowski za "Don Stanislao". Materiał ukazał się w programie "Czarno na białym" w TVN 24. 

Laureatem ósmej Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego został Radosław Leniarski z "Gazety Wyborczej". 

Kategoria Wywiad została przed rokiem wycofana z konkursu z powodu wątpliwości wobec jednej ze zgłoszonych prac. Zgodnie z zapowiedzią w tym roku jurorzy dokonali ponownej oceny wszystkich prac nominowanych w zeszłym roku i po dyskusji dołączyli do ostatecznych nominacji jeden materiał. Ostatecznie laureatką została Violetta Krasnowska z "Polityki" za rozmowę z prof. Ewą Łętowską zatytułowaną "Nie chcę robić kłopotu". W tym roku nagrodą wyróżniono Magdalenę Rigamonti z radia Tok FM za cykl "Rzeczpospolita Kościelna".

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne wyróżnienie przyznano za materiał "Zarobić na chorych na raka", wyemitowany w "Superwizjerze" w stacji TVN. Jego autorem jest Michał Fuja

Nagrodę w kategorii Książka Reporterska Roku przyznano Katarzynie Wężyk za książkę "Aborcja jest". Autorka otrzymała również Nagrodę Czytelników. 

"Grand Press XXV-lecia" otrzymał Bertold Kittel. To nagroda specjalna dla dziennikarzy, którzy najczęściej byli nominowani do nagród Grand Press. Kittel był nominowany 20 razy.

W jury konkursu Grand Press 2021 zasiadali: Jacek Amsterdamski (Wirtualna Polska), Andrzej Andrysiak ("Gazeta Radomszczańska"), Anna Augustyn (TOK FM), Mariusz Janicki ("Polityka"), Barbara Kasprzycka ("Dziennik Gazeta Prawna"), Dominika Kozłowska ("Znak"), Paweł Ławiński (Onet), Edward Miszczak (TVN), Piotr Pacewicz (OKO.press), Andrzej Skworz (przewodniczący jury, "Press"), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak ("Gazeta Wyborcza"), Marek Twaróg ("Press"), Agnieszka Wiśniewska (KrytykaPolityczna.pl).