Powrót do poprzedniego systemu emerytalnego obniży wysokość emerytur o 35 proc. - uważa współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot. Odnosząc się do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, uznał, że „to propozycja populistyczna, która dewastuje życie publiczne”.

Palikot podkreślił, że powrót do niższego wieku przechodzenia na emeryturę spowoduje obniżenie tych świadczeń. Propozycja Andrzeja Dudy, którą dzisiaj przedstawił, powrotu do wcześniejszego systemu, to jest według ekonomistów spadek o 35 proc. wartości emerytur. Chyba że zwiększymy dofinansowanie z innych środków - ocenił. Jak dodał, wymieniony przez niego spadek wysokości emerytur o około 35 proc., w razie obniżenia wieku emerytalnego, "jest liczony z wielką przychylnością dla tego projektu". Gdyby bardziej drastycznie to liczyć, ta kwota musiałaby być jeszcze bardziej obniżona. Mówimy o tych najsłabiej zarabiających, oni stracą w największym stopniu te emerytury w propozycji Andrzeja Dudy - zauważył.

Palikot przypomniał, że Zjednoczona Lewica proponuje wprowadzenie do obecnego systemu, przewidującego docelowo czas pracy do 67. roku życia, nowej zasady, dotyczącej stażu pracy. Przewiduje ona, że po przepracowaniu 40 lat uzyskuje się prawo do emerytury bez względu na wiek.