Jedna osoba została poszkodowana w popołudniowym wypadku, do jakiego doszło u zbiegu ulic Mieszka I i Wiechowicza na poznańskim Piątkowie. Strażacy uwolnili ją z auta przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pogotowie zabrało ją do szpitala.

Do wypadku doszło w piątek ok. 15:00. Dwa wozy strażackie jechały ulicą Mieszka I, wezwane do zdarzenia. Na skrzyżowanie wjechały na czerwonym świetle. W tym czasie kierowcy zatrzymali się, by przepuścić pojazdy uprzywilejowane. Jedno z aut, jadące z dużą prędkością, nie zatrzymało się przed skrzyżowaniem i uderzyło w lewy bok wozu strażackiego. Druga z ekip ratowniczych natychmiast przystąpiła do działań ratowniczych.

Takich sytuacji można uniknąć?

Poznańscy strażacy już kilka miesięcy temu informowali o potrzebie wdrożenia tzw. "Trzeciego Sygnału". To inicjatywa kilku pracowników komendy miejskiej państwowej straży pożarnej. Chodzi o urządzenie, które podczas przejazdu pojazdów uprzywilejowanych zakłócałoby sygnał radiowy. W efekcie w radioodbiornikach kierowców słyszalny byłby komunikat brzmiący np. "Państwowa Straż Pożarna, proszę umożliwić przejazd!".

Nadajnik "Trzeciego Sygnału" na czas przejazdu alarmowego generowałby komunikat w promieniu 200 metrów. Pierwsze testy urządzeń strażacy mają już za sobą. Starają się teraz o wsparcie głównego dowództwa, tak by urządzenia docelowo mogły być używane w całym kraju. Pomysł jest odpowiedzią na coraz częstsze sytuacje związane z nieustępowaniem pierwszeństwa karetkom, wozom strażackim czy policyjnym radiowozom. Kierowcy często tłumaczą w takich sytuacjach, że nie słyszeli nadjeżdżającego pojazdu, bo np. słuchali głośno muzyki.

Jakkolwiek ten komunikat będzie brzmiał, kierowca usłyszy go szybciej niż sygnały, których nie słyszy bo słucha głośno radia - tłumaczył Paweł Staniec z poznańskiej straży. Pomysł jest uważam genialny. Jadąc na akcję to właśnie my strażacy, kierujący wozami jesteśmy w pewnym sensie panami życia lub śmierci - dodawał zawodowy strażak Dariusz Wojcieszak.

W najbliższy czwartek 28 marca strażacy będą dyskutować o "Trzecim Sygnale" z radą społeczną przy wojewodzie wielkopolskim.

Opracowanie: