​Poseł PiS Michał Dworczyk zrezygnował z funkcji przewodniczącego sejmowej komisja łączności z Polakami za granicą; jej nową szefową została posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz.

​Poseł PiS Michał Dworczyk zrezygnował z funkcji przewodniczącego sejmowej komisja łączności z Polakami za granicą; jej nową szefową została posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz.
Michał Dworczyk /Marcin Obara /PAP

Złożyłem przewodnictwo komisji. Nowym przewodniczącym została wybrana jednogłośnie, przez wszystkie kluby, posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz - poinformował Dworczyk.

Pytany o powody rezygnacji z kierowania sejmową komisją łączności powiedział, że są to względy osobiste.

Dworczyk, jak twierdzą źródła PAP w PiS, ma zostać nominowany w najbliższym czasie na funkcję wiceministra obrony narodowej. W resorcie ma odpowiadać m.in. za Wojska Obrony Terytorialnej, które są nowym rodzajem sił zbrojnych, utworzonym na początku 2017 r. We wczorajszej rozmowie z PAP Dworczyk przyznał, że "nie da się przewodniczenia z komisji łączyć z pracą w ministerstwie".

42-letni Dworczyk jest posłem od września 2015 r. Pochodzi z Warszawy, był samorządowcem na Mazowszu. W ostatnich wyborach startował z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu wałbrzyskim i dostał prawie 25 tys. głosów (był to drugi wynik w regionie po ówczesnym szefie MON Tomaszu Siemoniaku z PO). Od września 2016 r. Dworczyk jest członkiem komisji obrony, a od początku kadencji przewodniczy komisji łączności z Polakami za granicą.

Dworczyk był posłem-sprawozdawcą w sejmie projektu dotyczącego powołania WOT.

Jak poinformował Dworczyk, Schmidt-Rodziewicz już w czwartek poprowadziła swoje pierwsze posiedzenie komisji. Podkreślił, że posiedzenie było zamknięte i dotyczyło sytuacji Związku Polaków na Białorusi. Jest próba wprowadzenia rozłamu w Związku i temu jest poświęcone to posiedzenie komisji - powiedział.

(ph)