Sześcioosobowa grupa dzieci i nastolatków z Portugalii zaskarżyła 33 kraje, w tym Polskę, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Powodem jest rzekomy współudział rządów tych państw w ociepleniu klimatu.

Jak poinformowała jedna z pozywających - Catarina Mota, w oskarżeniu grupa Portugalczyków zarzuca się 33 krajom, że poprzez swoją politykę “nieprzychylną klimatowi" doprowadziły do podniesienia się temperatury powietrza oraz pogorszenia warunków życia w Portugalii. Grupa młodych Portugalczyków zarzuciła też pozwanym państwom, że przyczyniły się pośrednio do regularnie pustoszejących ich kraj pożarów lasów.

Cytat

Boję się już na samą myśl, że fale upałów, które w ostatnim czasie odczuliśmy, to zaledwie początek. Nie mamy już wiele czasu, (...) aby zmusić rządy tych państw do należytej ochrony osób takich jak my
stwierdziła Catarina Mota

Z klimatem coraz gorzej

W pozwie portugalskie dzieci napisały, że pochodzą zarówno z dystryktu Leiria, regularnie trawionego przez pożary, jak i z aglomeracji Lizbony, gdzie w 2018 r. temperatura powietrza osiągnęła rekordowy poziom 44 st. Celsjusza.

Portugalski portal Sapo ujawnił, że w imieniu grupy młodych aktywistów pozew do sądu w Strasburgu złożyła pozarządowa międzynarodowa organizacja GLEN (Global Legal Action Network).

- Tych 6 młodych Portugalczyków ma przed sobą druzgocącą przyszłość w postaci ekstremalnych upałów. Dzisiaj, z naszym wsparciem, wnieśli bezprecedensową sprawę klimatyczną przeciwko 33 krajom do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, żądając głębokich i pilnych cięć w swoich emisjach dwutlenku węgla - czytamy w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

Nie tylko Polska

Wśród zaskarżonych państw jest Portugalia oraz 26 innych członków UE, w tym Polska. Dodatkowo portugalskie dzieci pozwały też Rosję, Szwajcarię, Ukrainę, Norwegię, Turcję oraz Wielką Brytanię.