Nie widzę możliwości starania się Polski o przyjęcie wspólnej europejskiej waluty we Wspólnocie w obecnym kształcie - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego wziął udział w pierwszej debacie o przyszłości Polski za 25 lat. To wspólna akcja portalu Interia, RMF FM oraz Dziennika Gazety Prawnej.

Minister odrzuca euro, bo według niego jest jednym z elementów skompromitowanej polityki unijnej. Gowin twierdzi, że konieczne jest powrócenie do koncepcji Europy ojczyzn i odejście od państwa opiekuńczego w obecnym kształcie. Musimy wrócić do liberalnych rozwiązań w gospodarce, a nie socjaldemokratycznych - dodał.

Jak mamy się wprowadzać do domu, który jest ogarnięty płomieniami? Strefa euro płonie, w tej chwili rozważanie scenariuszy wchodzenia do strefy euro jest po prostu bezprzedmiotowe - mówił Gowin.

Z kolei minister cyfryzacji Anna Streżyńska mówiła o udogodnieniach szykowanych przez rząd, jeśli chodzi o kontakty obywateli z urzędami. W przyszłym roku ma zostać wprowadzony identyfikator m-ID - czyli mobilne ID, który pozwoli wiele spraw załatwiać on-line w sieci, także za pomocą telefonu komórkowego.

(abs)