Byli polscy prezydenci Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski zeznawali jako świadkowie w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II – wynika z wywiadu udzielonego przez biskupa Tadeusza Pieronka włoskiemu dziennikowi „Avvenire”.

Biskup potwierdził to tylko pośrednio. - Tu jednak nie chodzi o wiarę lub cnoty świadka, lecz o jego zdolność przytoczenia drobiazgu, opowiedzenia jakiegoś szczegółu o życiu i konkretnym zachowaniu kandydata na ołtarze. Wymienione osoby miały możliwość rozmawiać z Janem Pawłem II w sposób bardzo poufny i to na delikatne tematy - stwierdził bp Pieronek.

Biskup stwierdził także, że nie widzi potrzeb nadzwyczajnego pośpiechu w procesie beatyfikacyjnym papieża. Dodał, że decyzja Benedykta XVI o odstąpieniu od 5 lat oczekiwania na rozpoczęcie tego procesu był słuszna. - Nie oznacza to jednak, że proces musi nabrać jakiegoś przyspieszenia. My z trybunału w Krakowie nigdy tak nie myśleliśmy - podsumował bp Tadeusz Pieronek.

Dziś na Wawelu odbędzie się uroczystość zamknięcia prac trybunału rogatoryjnego, powołanego do przesłuchania polskich świadków procesu.