RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Polscy monopoliści nie chcą gazowej konkurencji

Publikacja: Czwartek, 30 września (06:53) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Niemcy oferują Polsce dostawy gazu, ale nasze koncerny energetyczne nie chcą wpuścić do kraju konkurencji - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Niemiecki koncern EWE jest gotowy dostarczać do Polski 2 mld m sześć. gazu rocznie.

EWE ma nawet gazociąg, którym mógłby przesłać gaz do Polski. Ale nasze firmy PGNiG i Gaz-System nie są zainteresowane współpracą - twierdzi gazeta. Zakłady bronią się przed wpuszczeniem na rynek konkurencji.

Magistrala o średnicy 700 mm przebiega pod Odrą w rejonie Słubic. Gaz pobiera z niej kilkadziesiąt lubuskich gmin. Oznacza to, że jest wykorzystana w 5 procentach. Niemcy chcą wysyłać znacznie więcej, nie mają jednak dostępu do ogólnopolskiego systemu przesyłowego.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: