EWE ma nawet gazociąg, którym mógłby przesłać gaz do Polski. Ale nasze firmy PGNiG i Gaz-System nie są zainteresowane współpracą - twierdzi gazeta. Zakłady bronią się przed wpuszczeniem na rynek konkurencji.
Magistrala o średnicy 700 mm przebiega pod Odrą w rejonie Słubic. Gaz pobiera z niej kilkadziesiąt lubuskich gmin. Oznacza to, że jest wykorzystana w 5 procentach. Niemcy chcą wysyłać znacznie więcej, nie mają jednak dostępu do ogólnopolskiego systemu przesyłowego.