Nie będzie rekonstrukcji rządu przed wyborami do europarlamentu - deklarują politycy Prawa i Sprawiedliwości w rozmowach z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim. To oznacza, że kilkoro ministrów zamierza łączyć pracę w resortach z prowadzeniem kampanii wyborczej. Chodzi między innymi o szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego czy minister edukacji Annę Zalewską, którzy już trafili na listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Nieoficjalnie mówi się, że to celowa strategia partii rządzącej: znane nazwiska mają zachęcić elektorat Prawa i Sprawiedliwości do głosowania, a decyzja, czy ministrowie zamienią Warszawę na Brukselę zapadnie dopiero po ogłoszeniu wyników. 

Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk mówi reporterowi RMF FM wprost, że ministrowie, którym uda się zdobyć mandat, będą mogli wybierać: Czy iść do europarlamentu czy zrezygnować z rządu - oświadcza Kowalczyk. 

Minister nie ma wątpliwości, kiedy nastąpią zmiany w rządzie. Oczywiście po wyborach - zapewnia. Pytany, czy prowadzenie kampanii nie będzie przeszkadzało w pracy w parlamencie, odpowiada: To już należy pytać o to ministrów, którzy startują (w eurowyborach - przyp. red.).

Nieoficjalnie reporter RMF FM dowiedział się, że szef MSWiA Joachim Brudziński nie wyklucza wzięcia urlopu na czas kampanii wyborczej. 

Co w rządzie zmienią wybory do PE? PRZECZYTAJCIE BLOG DZIENNIKARZA RMF FM TOMASZA SKOREGO

Kto na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Przypomnijmy, że we wtorek Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Wśród jedynek są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

Wśród dwójek znaleźli się m.in.: wicemarszałek Sejmu, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, wiceminister kultury Jarosław Sellin, minister Beata Kempa, wicemarszałek Senatu Maria Koc, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska czy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja, a ich zarządzenie przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 25 lutego. Wtedy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 przedstawicieli do PE w 13 okręgach wyborczych.

Opracowanie: