​Politechniki były najbardziej popularne wśród tegorocznych maturzystów - podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort podsumował rekrutacje na rok akademicki 2016/2017. Najwięcej kandydatów - ponad siedmiu na miejsce - zgłosiło się na Politechnikę Warszawską.

Resort przeanalizował dane pochodzące z uczelni, które zobligowane są do uzupełniania tzw. POL-onu, czyli Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym. Z danych opublikowanych na stronie MNiSW wynika, że studia w roku akademickim 2016/2017 rozpoczęło łącznie ponad 436 tys. osób, niemal o 10 tysięcy mniej niż w roku akademickim 2015/2016.

Ponad 340 tysięcy studentów rozpoczęło naukę na uczelniach publicznych. Do szkół prywatnych przyjęto ponad 92 tysiące osób - informuje resort nauki.

Najwięcej chętnych wybrało Politechnikę Warszawską

Wśród maturzystów największym powodzeniem cieszyły się politechniki. Najwięcej chętnych - około siedmiu kandydatów na jedno miejsce - zgłosiło się na Politechnikę Warszawską. Politechnika Poznańska miała sześciu kandydatów na miejsce, Politechnika Gdańska 5,8; a Politechnika Łódzka 5,2. Uniwersytet Warszawski, podobnie jak w zeszłym roku, uplasował się na piątym miejscu. O jedno miejsce rywalizowało tam ze sobą pięciu kandydatów.

Wśród uczelni ekonomicznych najwięcej maturzystów chciało studiować na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Spośród uczelni pedagogicznych największą popularnością cieszył się Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygrała wśród uczelni rolniczych i przyrodniczych.

Wśród uczelni wychowania fizycznego największą liczbą kandydatów może pochwalić się Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a wśród państwowych wyższych szkół zawodowych - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Informatyka najchętniej wybieranym kierunkiem studiów

Najwięcej kandydatów wśród uczelni niepublicznych na studiach stacjonarnych wybrało Uniwersytet SWPS w Warszawie. Na studia niestacjonarne kandydaci wybierali Społeczną Akademię Nauk z siedzibą w Łodzi.

Najczęściej wybieranym kierunkiem po raz kolejny okazała się informatyka. Na studia informatyczne zgłosiło się ponad 38 tys. osób. Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie (blisko 22 tys. studentów). Trzecie i czwarte miejsce wśród najchętniej wybieranych kierunków zajęły, z niewielką różnicą przyjętych: prawo (19 771) oraz psychologia (19 461).

Najwięcej zgłoszeń na jedno miejsce odnotowano na chemii i toksykologii sądowej - 21,2 na jedno miejsce. W dalszej kolejności studenci konkurowali o kierunki lekarskie. Trzecie miejsce ex aequo zajęły kierunki logistyka i administrowanie w mediach oraz filologia szwedzka.

(łł)