Prokuratura w Głogowie zajęła się sprawą policyjnej interwencji w Głogowie, podczas której funkcjonariusz uderzył kobietę pałką, chwycił ją za gardło i przewrócił na ziemię. Jak ustalił reporter RMF FM, wbrew temu co mówił w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w tej sprawie nie ma na razie śledztwa, a jedynie postępowanie sprawdzające.

Śledczy wyjaśniają, czy podczas interwencji w Głogowie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza, który uderzył kobietę pałką, chwycił za gardło i przewrócił na ziemię.

Jak tłumaczy rzeczniczka prokuratury Lidia Tkaczyszyn, śledczy z własnej inicjatywy, a także po otrzymaniu zawiadomienia zdecydowali o rozpoczęciu postępowania sprawdzającego.

Jest u nas zarejestrowana sprawa, prowadzimy postępowanie sprawdzające pod kątem przekroczenia uprawnień. Na tą chwilę nie jest wszczęte śledztwo - podkreślała w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Zasadą.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Sejmie odpowiadając na pytania posłów i informując o wszczęciu z urzędu śledztwa już wyraził opinię, że działania policjantów były prawidłowe. Jednocześnie przypomniał, że sprawę wciąż bada policyjny wydział kontroli.


Zatrzymana kobieta miała zachowywać się agresywnie

W niedzielę w Głogowie odbył się protest około 200 osób sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji. Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją za szyję i przewraca na ziemię.

Policja wystawiła wówczas 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196. Trzy osoby - kobietę i dwóch mężczyzn - zatrzymano z powodu agresywnego zachowania wobec policji.

W poniedziałek dolnośląska policja w mediach społecznościowych opublikowała film, na którym widać, co działo się tuż przed interwencją. Na nagraniu słychać m.in. jak kobieta obraża policjanta.

 

Później rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz poinformował w komunikacie, że kobieta usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów.

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.