Przed łódzkim sądem okręgowym rozpoczął się proces 25-letniego Dawida Ł. oskarżonego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym na terenie Syrii. Była to organizacja powiązana z Al-Kaidą. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.

Przed łódzkim sądem okręgowym rozpoczął się proces 25-letniego Dawida Ł. oskarżonego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym na terenie Syrii. Była to organizacja powiązana z Al-Kaidą. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.
Podejrzany Dawid Ł. /Grzegorz Michałowski /PAP

Razem z Dawidem Ł. na ławie oskarżonych usiadł jego znajomy Marcin C., który - według śledczych - wiedział o przestępstwach popełnianych przez Dawida Ł., ale nie powiadomił o tym organów ścigania. Akt oskarżenia skierował do łódzkiego sądu okręgowego Wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi. Jak podał prokurator Sebastian Faliszewski, oskarżony brał udział w organizacji pod nazwą Islamski Ruch Świt Syrii, która - według prokuratury - ma na celu "popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym". 

Według prokuratury, chodzi m.in. o "zastraszanie ludności poprzez grożenie pozbawieniem życia i groźby wywołania poważnych zakłóceń ustroju poprzez obalenie organów władzy państwowej Syryjskiej Republiki Arabskiej, a następnie wprowadzenie na zajętych obszarach władzy opartej na zasadzie szariatu".

Organizacja Islamski Świt należała do dżihadystycznego sojuszu Dżabhat Ansar al-Din, sprzymierzonego z syryjskim odłamem Al-Kaidy. 

Zdaniem prokuratury Dawid Ł., który na stałe zamieszkiwał w Norwegii, wiosną 2014 roku przedostał się przez Turcję na terytorium Syrii. Tam przyłączył się do zbrojnej organizacji islamskiej. Jej celem było wprowadzenie na terytorium Syrii struktury rządzącej się prawami szariatu. Oskarżony w kwietniu 2015 roku powrócił do Norwegii. Tam został zatrzymany, a następnie - jesienią 2015 roku - deportowany do Polski. Trafił do aresztu, gdzie nadal przebywa. Z kolei drugi z oskarżonych - Marcin C. - miał co najmniej od listopada 2014 roku do września 2015 roku posiadać wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym. Pomimo tego nie przekazał on tych informacji organom ścigania. Marcin C. odpowiada z wolnej stopy.

Według TVN24, pochodzący z Sopotu 47-letni Marcin C. miał być w kontakcie z Jakubem Jakusem i Karimem Labidi - dwójką obywateli Polski, poszukiwanych za związki z terrorystycznym Państwem Islamskim. 

Obrońcy wnioskowali o wyłączenie jawności postępowania przed sądem; sędzia odrzucił ich wniosek.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw; skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

(az)