​23 lipca po serii głębokich nurkowań przygotowawczych Krzysztof Starnawski wraz z zespołem wykonał głęboką eksplorację jaskini Viroit określając jej dolny przebieg i zbierając dane do wykonania mapy. Maksymalna głębokość wynosiła 278 metrów - tym samym eksploracja zakończyła się pobiciem rekordu świata w nurkowaniu jaskiniowym na obiegach zamkniętych.

Jaskinia Viroit znajduje się na obrzeżach miasta Gjirokaster w południowej Albanii. W latach 90’ znajdowało się tu ujęcie wody do celów rolniczych, a obecnie zbudowany jest tu park rekreacyjny dla okolicznej ludności.

Temperatura wody w jaskini wynosi tylko 12 stopnie, a przejrzystość wody sięga 50 metrów, co jak na warunki europejskie jest ewenementem.

Nurkowanie rekordowe zajęło Krzysztofowi 7 godzin, a do jego wykonania użył dwóch aparatów, skutera podwodnego, specjalistycznych lamp oświetleniowych i przyrządów służących do pomiarów jaskini

Nurkowanie przebiegło sprawnie, nie licząc pewnych małych awarii wynikających z bardzo wysokich ciśnień panujących pod wodą poniżej 200 metrów.

W zespole z Krzysztofem działali również inni nurkowie jaskiniowi z Polski:

Anna Ciura

Sławek Paćko

Tomasz Zapiór

Paweł Zapiór

Jarek Macedoński

Michał Marek

Oraz gościnnie Witek Skrodzki i Grzegorz Herman

(az)