W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na okolicznych rzekach w powiecie kłodzkim i w Jeleniej Górze wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Po intensywnych opadach na Dolnym Śląsku stany alarmowe przekroczone są na 10 wodowskazach w regionie.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił dla powiatu kłodzkiego tamtejszy starosta. Stany alarmowe przekroczone są na rzekach Ścinawka i Bystrzyca Dusznicka.

Pogotowie przeciwpowodziowe w granicach miasta wprowadził również prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łuźniak. Tu powodem jest wzrost stanów wód na Bobrze i Kamiennej.

Łącznie w regionie stany alarmowe zostały przekroczone na 10 wodowskazach, a ostrzegawcze na 15.

Wiele interwencji strażaków

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu przekazał, że strażacy w związku z opadami deszczu interweniowali do tej pory 102 razy. 

To były drobne interwencje związane z zatkanymi przepustami, czy niewielkimi podtopieniami gospodarstw spowodowanymi wodami opadowymi - powiedział dyżurny strażak. Dodał, że żadna z rzek w regionie nie wylała, a sytuacja hydrologiczna powoli się stabilizuje.

Dla większości województwa dolnośląskiego IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia. 

"W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewniach dopływów Odry występują i będą występowały dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej, miejscami, zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, i Nysy Łużyckiej, z przekroczeniem stanów alarmowych" - głosi komunikat Instytutu.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Usłyszycie tam relacje reporterów RMF FM, komentarze ekspertów, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a do tego dobra muzyka.