Resort zdrowia zapowiada pomoc dla Tomasza Komendy, którego stan psychiczny w ostatnim czasie się pogorszył. Mężczyzna był niesłusznie skazany za zabójstwo nastolatki w Miłoszycach i spędził 18 lat w więzieniu.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski polecił dyrektorowi Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego zajęcie się sprawą i pomoc we wskazaniu miejsca, gdzie Pan Tomasz może uzyskać pilną i niezbędna pomoc medyczną - oświadczyła w odpowiedzi na pytania RMF FM Sylwia Wądrzyk z biura komunikacji resortu zdrowia. Według informacji przekazanych przez DOW NFZ, gotowość objęcia pomocą zgłosił Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu - dodała. 

W rozmowie z Wirtualną Polską pełnomocnik Tomasza Komendy Zbigniew Ćwiąkalski mówi, że stan psychiczny pogorszył się po opuszczeniu więzienia. Ma takie dołki, że odłożyliśmy na razie czynności związane z przygotowaniem wniosku o zadośćuczynienie. Tyle lat za kratami robi swoje - mówił Ćwiąkalski. Tomek nie chce wracać do tego, co go spotkało. Odmawia rozmów na ten temat. Wszystko przez to, że bardzo odczuwa niedostosowanie do życia w świecie, jaki zastał po opuszczeniu zakładu karnego - tłumaczył mecenas.

Mogę tylko wyrazić smutek z tego powodu, że pan Komenda jest w trudnym stanie psychicznym, można to rozumieć traumą jaką przeszedł i na pewno wymaga wsparcia i opieki ze strony profesjonalnych psychologów wobec doznań, jakie były jego udziałem i konfrontacji z nową rzeczywistością, w której, po wielu latach nieobecności, musi się odnaleźć - mówił we wtorek pytany o tę sprawę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Opracowanie: