​Po wielogodzinnych opadach na południu województwa śląskiego, w Małopolsce i na Opolszczyźnie, podnosi się poziom wód w rzekach. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Oświęcimiu i powiecie częstochowskim.

​Po wielogodzinnych opadach na południu województwa śląskiego, w Małopolsce i na Opolszczyźnie, podnosi się poziom wód w rzekach. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Oświęcimiu i powiecie częstochowskim.
Zdjęcie ilustracyjne /Agnieszka Wyderka /RMF FM

Starosta częstochowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie 5 gmin: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna. Z powodu wielogodzinnych opadów podniósł się stan wody w Warcie. Śląskie rzeki przekroczyły w wielu miejscach stany ostrzegawcze, w jednym - alarmowy.

Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla ludzi i ich dobytku, starosta zdecydował jednak o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego ze względu na wysoki stan wody w Warcie, prognozowane dalsze wzrosty poziomu wód i opady - powiedziała rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.

Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stan ostrzegawczy przekroczyły: Wisła w Goczałkowicach i Jawiszowicach, Brynica w Kozłowej Górze, Soła w Żywcu, Pszczyna w Mizerowie-Borkach, Przemsza w Piwoni oraz Koszarawa w Pewli Małej. Stan alarmowy przekroczyła o 16 cm Brynica w Brynicy.

Według ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w związku z występującymi opadami deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa śląskiego można się spodziewać przekroczenia stanów alarmowych "na większej ilości stacji hydrologicznych".

Pogotowie przeciwpowodziowe także w Oświęcimiu

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił także prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Jak poinformowała rzeczniczka magistratu Katarzyna Kwiecień, o 24 cm przekroczony został stan ostrzegawczy na Sole. Dodała, że synoptycy prognozują dalsze opady i zapewniła, że sytuacja w mieście jest monitorowana.

W powiecie oświęcimskim o 50 cm poziom ostrzegawczy przekroczyła również Wisła w Jawiszowicach.

Stan ostrzegawczy przekroczyła także rzeka Stradunia w Kamionce na Opolszczyźnie oraz Osobłoga w Racławicach Śląskich.

(łł)