Podkrakowska gmina Zabierzów jako pierwsza w Polsce poskarżyła się Komisji Europejskiej na nasze państwo. O sprawie pisze w czwartkowym wydaniu „Dziennik Polski”.

Jak pisze "Dziennik Polski", Zabierzów skarży się Brukseli, że zwolnienie lotnisk z podatku od nieruchomości to nielegalna pomoc publiczna. "Rozstrzygnięcie sporu o to, czy lotniska powinny płacić podatek od nieruchomości za terminale pasażerskie, płyty postojowe dla samolotów i pas startowy, będzie miało ogromne znaczenie dla funkcjonowania transportu lotniczego w Polsce" - podkreśla gazeta.

"Skarga Zabierzowa budzi ogromne kontrowersje. Jeśli bowiem Komisja Europejska przyzna rację podkrakowskiej gminie, najsłabsze porty lotnicze w naszym kraju mogą nawet zbankrutować, bo nie będzie ich stać na zapłacenie kilku milionów rocznie, a inne mniej wydadzą na inwestycje. Jeżeli jednak - podobnie jak polski rząd - KE zbagatelizuje sprawę, samorządy lokalne będą musiały pogodzić się z tym, że ktoś na ich terenie prowadzi dochodową działalność gospodarczą, ale nie płaci podatku od nieruchomości" - tłumaczy "Dziennik Polski".

W czwartkowym "Dzienniku Polskim" także:

- Rosja przed Trybunałem w Hadze?
- Protesty na ziemi i pod ziemią
- Czy urzędy wydadzą dowody osobiste?