48 osób zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się skupowaniem i sprzedażą papierosów pochodzących z przemytu. Mieli sprzedać ponad 4,3 mln paczek papierosów. Skarb Państwa stracił na niezapłaconej akcyzie 28,6 mln zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do przemyskiego sądu okręgowego. Maciejowi M., który był założycielem i kierownikiem grupy, grozi kara 10 lat więzienia. Według oskarżenia grupa działała od 2004 roku do czerwca 2007 roku na terenie woj. podkarpackiego. Członkowie grupy skupowali od przemytników papierosy, a następnie magazynowali je i sprzedawali. Towar wysyłany był w głąb Polski, głównie do woj. lubuskiego.

37-letni Maciej M. odpowie jeszcze m.in. za pranie brudnych pieniędzy w kantorze, który prowadził wraz z kolegą Zenonem B., także oskarżonym w tej sprawie. M. wprowadził do obrotu poprzez kantor co najmniej 300 tys. euro, 23 tys. funtów brytyjskich i 210,5 tys. zł, pochodzących z przestępstw. Walutę miał kupować za pieniądze zarobione na sprzedaży nielegalnych papierosów.

Oskarżeni to mieszkańcy województw podkarpackiego i lubuskiego. Wśród nich jest pięć kobiet. 17 osób wyraziło chęć dobrowolnego poddania się karze w zawieszeniu oraz karze grzywny. Pozostałym grozi do pięciu lat więzienia.

Z wyliczeń śledczych wynika, że oskarżonym udało się sprzedać nie mniej niż ponad 4,3 mln paczek papierosów o wartości ponad 4,2 mln zł. Skarb Państwa stracił na tym ponad 28,6 mln zł.