PO złoży wnioski do komisji etyki o ukaranie polityków PiS - Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Beaty Kempy i Krzysztofa Sońty. Platforma skarży ich za obraźliwe zdaniem PO wypowiedzi pod adresem polskich władz dotyczące katastrofy smoleńskiej.

Wnioski mają zostać złożone w poniedziałek - poinformował Andrzej Halicki z PO. Te wypowiedzi naruszają dobra osobiste, ale też naruszają godność Sejmu. Regulaminu sejmowego nie można łamać nawet w ostrej debacie. Można mieć różne poglądy, ale nie można sobie pozwolić na insynuacje, na określenia sugerujące działalność niezgodną z interesem narodowym. Trzeba położyć kres tego rodzaju wystąpieniom - zaznaczył Halicki.

PO chce wnioskować o ukaranie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego m.in. za sformułowanie, że sianie nienawiści przez PO jest cynizmem i grą, która kosztowała życie ok. 100 osób. PO chce ukarania Antoniego Macierewicza m.in. za słowa Nie było w dziejach państwa polskiego takiego zaprzaństwa - tak Macierewicz skomentował w tym tygodniu działania polskich władz ws. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej podczas posiedzenia połączonych komisji obrony narodowej, sprawiedliwości oraz infrastruktury.

Z kolei Beata Kempa w tej samej debacie pytała m.in. premiera Donalda Tuska, czy wie na jakiej jest ścieżce i na jakim kursie, a także kto go naprowadza i z jakiej wieży. PO nie wyklucza, że zdecyduje się wnioskować o ukaranie również innych posłów Prawa i Sprawiedliwości.