Można już kupić bilety na pociągi PKP Intercity przez internet - poinformowała spółka. W nocy z soboty na niedzielę Intercity rozpoczęła sprzedaż biletów w nowym elektronicznym systemie, który jednak nie zadziałał. Klientom pozostały zakupy w kasach.

Spółka zapowiadała, że w nowym elektronicznym systemie będzie można kupić m.in. promocyjne bilety na Pendolino. Zamiast tego na stronie internetowej pojawiał się komunikat o przerwie technologicznej.

PKP Intercity poinformowało, że podstawową przyczyną problemów była "niestabilność" systemu sprzedaży biletów przez internet "wynikająca z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań sprzedaży internetowej do starych systemów kolejowych". Jak się okazało, pomimo deklaracji osób odpowiedzialnych wszystkie potrzebne testy nie zostały wykonane - przyznała spółka.

Z związku z awarią odwołani zostali członek zarządu PKP Intercity Paweł Horodyński, dyrektor wykonawczy ds. finansowych i wsparcia Piotr Butkiewicz i dyrektor biura informatyki Michał Rudek.

Od poniedziałku rano w kasach sprzedano łącznie ponad 150 tysięcy biletów. Na przejazdy po 14 grudnia - kiedy pociągi Pendolino mają wyjechać na tory - pasażerowie kupili w sumie około 11 tysięcy biletów, w tym 2,8 tysiąca na Pendolino.

Obecnie w Polsce znajduje się 17 składów Pendolino, z których do dziś dwanaście przeszło restrykcyjne testy. W ostatni piątek spółka PKP Intercity poinformowała, że zamiast 13 składów Pendolino na trasy wyruszy 9 składów. Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska tłumaczyła wtedy, że zmniejszenie liczby składów związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu ich przez producenta.

Na trasie z Warszawy do Gdyni pojawi się o pięć pociągów Pendolino mniej, niż zakładano, szlak z Warszawy do Krakowa obsługiwać będzie o dwa Pendolino mniej, a na trasie z Warszawy do Katowic - o trzy. Nie ulegnie natomiast zmianie liczba pociągów Pendolino na szlaku z Warszawy do Wrocławia.

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 roku. Ich wprowadzenie na polskie tory ma pozwolić na skrócenie czasu podróży między największymi miastami. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie około 2 i pół godziny, do Trójmiasta blisko 3 godziny, a do Wrocławia - 3 godziny i 40 minut.

Koszt 20 składów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to mniej więcej 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie i koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

(edbie)