Znamy sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów samorządowych! Polacy wybierali w nich wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast, radnych wojewódzkich, powiatowych i dzielnicowych oraz gminnych (w tym miejskich). Druga tura odbędzie się 4 listopada. Wyniki pochodzą z sondażu IPSOS dla TVP. Oficjalne wyniki wyborów mamy poznać najpóźniej w środę.

Znamy sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów samorządowych! Polacy wybierali w nich wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast, radnych wojewódzkich, powiatowych i dzielnicowych oraz gminnych (w tym miejskich). Druga tura odbędzie się 4 listopada. Wyniki pochodzą z sondażu IPSOS dla TVP. Oficjalne wyniki wyborów mamy poznać najpóźniej w środę.
Wybory samorządowe 2018 /PAP /PAP
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

00:15

Koalicja Obywatelska dominuje wśród posiadaczy wyższego wykształcenia. Na komitet Platformy i Nowoczesnej zagłosowało 33,4 proc. osób, które zadeklarowały, że posiadają licencjat lub wykształcenie wyższe. Na 23,1 proc. poparcia w tej grupie mógł z kolei liczyć PiS, a na trzecim miejscu znalazło się PSL z wynikiem 14,5 proc.

Na kogo głosowali najlepiej wykształceni?

PiS odnotowało najwyższe poparcie wśród mieszkańców wsi i małych miast; z kolei Koalicja Obywatelska dominuje w największych ośrodkach - wynika z sondażu exit poll zrealizowanego przez Ipsos. czytaj więcej

23:59

W niedzielnych wyborach samorządowych na PiS najwięcej wyborców głosowało na wsiach - 39,3 proc. PiS przeważa też w miastach do 50 tys. mieszkańców - mogło tu liczyć na poparcie 30,4 proc. wyborców, a druga z kolei Koalicja Obywatelska - 23,9 proc.

Koalicja Obywatelska wygrała natomiast wybory w większych miastach: w zależności od wielkości ośrodka głosowało na nią od 23,9 proc. (w miastach do 50 tys. mieszkańców) do 46 proc. (w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców).

Na wsiach drugą lokatę zdobyło PSL z wynikiem 23,7 proc., a Koalicja Obywatelska była trzecia z wynikiem 13,5 proc.

23:52

22 października na antenie RMF FM nie zabraknie analiz i komentarzy po pierwszej turze wyborów samorządowych. Po godzinie 7 gościem Marcina Zaborskiego będzie poseł PO Sławomir Neumann, a o 8:02 w Porannej rozmowie w RMF FM Robert Mazurek przepyta posła PiS - Tadeusza Cymańskiego. Zapraszamy!

Neumann:  Jesteśmy po słowie z PSL-em. Wydaje się, że możemy zbudować 14 większości koalicyjnych

W rozmowie Marcina Zaborskiego w RMF FM Sławomir Neumann był proszony o ocenę wyniku wyborów do sejmików wojewódzkich. Platforma Obywatelska z dwoma nowymi skrzydłami partyjnymi ma gorszy wynik niż cztery lata temu. "Sejmików wygraliśmy wtedy siedem i dzisiaj siedem. Teraz jako Koalicja... czytaj więcej

23:45

Będziemy budować koalicję, jestem umówiony na jutro z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Zrobimy wszystko, by móc kontynuować tę koalicję, która od 12 lat funkcjonuje w sejmikach- zadeklarował Schetyna w rozmowie z dziennikarzami po ogłoszeniu sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Jego zdaniem Polacy w niedzielnych wyborach pokazali, że chcą by Platforma kontynuowała tę koalicję. I tak przyjmuję ten wynik wyborczy, który razem daje nam - PSL-owi i Koalicji Obywatelskiej sporo powyżej 40 proc.- zaznaczył Schetyna.

Wybory samorządowe. Schetyna: PiS nie ma gdzie szukać koalicjantów

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował, że w poniedziałek ma w planach spotkanie z prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ws. koalicji w sejmikach województw. Z sondażu exit poll, opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos wynika, że w... czytaj więcej

23:38

Nie będzie koalicji z PiS w sejmikach województw, bo nie wchodzi się w koalicję z partią antysamorządową, a taką partią jest PiS - oświadczył lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Ja to mówiłem wprost od samego początku, że nie będzie takich koalicji, bo nie wchodzi się w koalicje z partią antysamorządową, a antysamorządową partią jest dzisiaj PiS- odpowiedział Kosiniak-Kamysz. Według niego PiS jest partią, która niszczy polski samorząd. I też chciała słowami swojej rzeczniczki wyeliminować inną formację życia publicznego, to jest po prostu niegodne- zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz: Nie będzie koalicji z PiS w sejmikach

Nie będzie koalicji z PiS w sejmikach województw, bo nie wchodzi się w koalicję z partią antysamorządową, a taką partią jest PiS - oświadczył lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 32,3 proc. proc., Koalicja... czytaj więcej

23:25

Im wyborca starszy, tym chętniej głosował na PiS w wyborach do sejmików wojewódzkich: w grupie 60+ partię rządzącą wskazało ponad 41 proc. badanych przez Ipsos, a w grupie 18-29 proc. - 23,3 proc. Odwrotnie sytuacja wygląda wśród wyborców Razem, Kukiz'15 i Ruchu Narodowego.

>>>IPSOS: IM STARSZY WYBORCA, TYM CZĘŚCIEJ GŁOSUJE NA PIS<<<

23:08

Rozmowa reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego z Rafałem Trzaskowskim.

23:02

Radość w sztabie Hanny Zdanowskiej, która ponownie została wybrana na prezydenta Łodzi.

22:49

W porównaniu z poprzednimi wyborami, PiS zyskał pierwsze miejsce w czterech sejmikach - lubelskim, świętokrzyskim, śląskim i dolnośląskim.

22:44

W skali całego kraju w sejmikach PiS zdobył 32,3 procent głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska - 24,7 proc. Trzeci był PSL, czwarty Kukiz'15, a na piątym miejscu kandydaci bezpartyjni.

22:41

Według sondażu, frekwencja w wyborach wyniosła 51,3 procent. Jeżeli ten wynik się potwierdzi, to będzie ona najwyższa w historii wyborów samorządowych.

22:32

Jak donosi nasz dziennikarz Patryk Michalski, w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości pojawił się szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

22:30

Na swoim Twitterze Patryk Jaki pogratulował zwycięstwa w Warszawie Rafałowi Trzaskowskiemu.

22:22

Platforma ePUAP zadziałała prawidłowo, wniosek nie mógł zawierać innych załączników niż określone w ustawie; weryfikacja była zadaniem gmin - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że nie wszystkie gminy realizowały procedurę prawidłowo.

Zaznaczył, że w niektórych przypadkach problemem było późne złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców. Jak podawały w niedzielę media, wiele osób, które składały wnioski o dopisanie do rejestru wyborców online przez rządową stronę obywatel.gov.pl., dowiedziało się na miejscu, że nie mogą głosować.

Szef resortu cyfryzacji powiedział w niedzielę wieczorem, że te przypadki są analizowane. Jeżeli ktoś dostał decyzję o wpisaniu do rejestru wyborców, to po decyzji i konsultacjach przewodniczącego komisji z urzędnikami gminy - była mowa o tym na konferencji PKW - powinno to być naprawione - powiedział Zagórski. Dodał, że jeden z takich przypadków dotyczył wiceminister Wandy Buk.

22:12

Według danych Ipsos w pierwszej trójce komitetów w 12 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) obok PiS i Koalicji Obywatelskiej znalazło się PSL.

W dwóch województwach - dolnośląskim i lubuskim - miejsce na podium wywalczyli, według sondażu Ipsos, Bezpartyjni Samorządowcy, a w jednym - SLD Lewica Razem (śląskie) i Mniejszość Niemiecka (opolskie).

22:08

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w 9 sejmikach wojewódzkich. W 7 z nich zwyciężyła Koalicja Obywatelska.

22:00

Chciałem podziękować serdecznie wszystkim warszawiankom i warszawiakom, bo to dzięki nim dzisiaj mogę świętować ten sukces, mamy nadzieję, że wyniki sondaży się potwierdzą - mówił kandydat KO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych.

Trzaskowski: Wiedzieliśmy, że wynik będzie dobry

"Chciałem podziękować serdecznie wszystkim warszawiankom i warszawiakom, bo to dzięki nim dzisiaj mogę świętować ten sukces, mamy nadzieję, że wyniki sondaży się potwierdzą" - mówił kandydat KO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów... czytaj więcej

21:55

Państwowa Komisja Wyborcza: Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych - przeszło 50 procent.

21:51

Wszystko wskazuje na to, że to najlepszy wynik naszej formacji od wielu lat tutaj; czasem szklanego sufitu nie da się przebić, ale dopóki walczysz jesteś zwycięzcą - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki.

Jaki: Czasem szklanego sufitu nie da się przebić

"Wszystko wskazuje na to, że to najlepszy wynik naszej formacji od wielu lat tutaj; czasem szklanego sufitu nie da się przebić, ale dopóki walczysz jesteś zwycięzcą" - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki. czytaj więcej

21:48

W całej Polsce frekwencja wyniosła 51,3 procent głosów. Najaktywniejsi byli wyborcy w województwach: mazowieckim i świętokrzyskim.

21:44

W Krakowie będzie druga tur, w której zmierzy się Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann. Ten mój wynik, który jest lepszy niż bywały w pierwszych turach w poprzednich latach, prawie 44 proc., to takie "mickiewiczowskie" trochę - powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tuż po ogłoszeniu wyników wyborów opartych o sondaż exit poll.

Podziękował wszystkim, którzy na niego głosowali. To też świadczy o tym, że jestem odbierany tak jak zapowiadałem: jestem osobą, która chce ze wszystkimi pracować, obojętnie jakiej są barwy - powiedział.

Majchrowski apelował o wysoką frekwencję także w drugiej turze wyborów. Od tego zależy, jaki będzie Kraków, a dobrze, żeby był taki jak większość innych miast - mówił.

21:40

Mamy też pierwsze dane dotyczące wyborów do poszczególnych sejmików wojewódzkich. W 9 województwach wygrało Prawo i Sprawiedliwość, a 7 triumfowała Koalicja Obywatelska.

Dolnośląskie - PiS

Kujawsko-Pomorskie - KO

Lubelskie - PiS

Lubuskie - KO

Łódzkie - PiS

Małopolska - PiS

Mazowieckie - PiS

Opolskie - KO

Podkarpacie - PiS

Podlaskie - PiS

Pomorskie - KO

Śląskie - PiS

Świętokrzyskie - PiS

Warmińsko - mazurski - KO

Wielkopolskie - KO

Zachodniopomorskie - KO

21:36

Musimy zachować spokój, ale jeśli to, co jest w tej chwili, będzie potwierdzone, przynajmniej generalnie (...), to będziemy mogli starać o władze w wielu miejscach, jeżeli chodzi o sejmiki samorządowe. Będziemy mogli w pewnych ważnych miastach walczyć w drugiej rundzie i jednocześnie będziemy musieli, i to jest mój główny przekaz, bardzo ciężko pracować w ciągu kolejnego roku, także po to, by w ostatnich momentach przed wyborami nie spadały na nas różne ciosy - mówił tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Zaznaczył, że bardzo by chciał, żeby kolejne wybory w Polsce przebiegały w lepszej atmosferze. Żeby tego co nazywa się w nowopolszczyźnie fake newsem było, dużo, dużo mniej - dodał prezes PiS.

21:30

W Kielcach wygrywa Bogdan Wenta - 35,8 procent głosów. Do drugiej tury wchodzi też Wojciech Lubawski - 29,6 procent głosów.

21:26

We Wrocławiu zwycięża Jacek Sutryk - 50,1 procent głosów. Drugie miejsce zajmuje Mirosława Stachowiak-Różecka, 27,8 proc.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW WE WROCŁAWIU<<<

21:22

W Białymstoku wygrywa Tadeusz Truskolaski - 51,6 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Żalek z wynikiem 32,5 procenta głosów.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W BIAŁYMSTOKU<<<

21:20

W Katowicach wygrywa Marcin Krupa z wynikiem 51,1 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jarosław Makowski - 24,4 proc. Trzeci jest Jarosław Gwizdak 11,1.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W KATOWICACH<<<

21:18

W Lublinie z wynikiem 59,7 proc. wygrywa Krzysztof Żuk. Na drugim miejscu znalazł się Sylwester Tułajew z wynikiem 33,2 proc. 

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W LUBLINIE<<<

21:13

Poznań: Jacek Jaśkowiak, z wynikiem 56,6 proc., wygrywa w pierwszej turze. Drugie miejsce zajął Tadeusz Zysk 22,2, a trzeci był Tomasz Lewandowski, 7,4 proc.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W POZNANIU<<<

21:10

W Łodzi wygrywa Hanna Zdanowska, która uzyskuje 70,1 procent głosów. Waldemar Buda uzyskał wynik 24,2 proc.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W ŁODZI<<<

21:08

Gdańsk: do drugiej tury przechodzą Paweł Adamowicz - 36,7 proc. i Kacper Płażyński - 32,3 proc. głosów.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W GDAŃSKU<<<

21:05

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju:  

PiS - 32,3 proc

Koalicja Obywatelska -24,7 proc

PSL - 16,6 proc

Kukiz'15 - 6,3 proc.

Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.

SLD-Lewica Razem - 5,7 proc.

21:03

W Krakowie będzie druga tura wyborów. Jacek Majchrowski uzyskał 43,7 procent głosów, Małgorzata Wassermann 33,6 proc., a Łukasz Gibała 16,8.

>>>SZCZEGÓŁY WYNIKÓW W KRAKOWIE<<<

21:01

Frekwencja wyniosła 51,3 procent głosów.

21:00

W Warszawie wszystko jasne! Rafał Trzaskowski z wynikiem 54,1 procent głosów wygrywa wybory na prezydenta stolicy. Patryk Jaki zajmuje drugie miejsce z wynikiem 30,9 proc.

20:40

O godzinie 13:30 PKW informowała, że trzy osoby zostały zatrzymane. Chodziło o przypadki wyniesienia kart z lokalu wyborczego, zniszczenia ich lub używania w lokalu wyborczym słów uznanych za obelżywe.

20:24

Jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie najwyższa frekwencja jest w Warszawie - 47 procent, oraz w Gdańsku - 43 procent.

Najwięcej uprawnionych - bo 64 proc. - wzięło udział w głosowaniu w gminie Aleksandrów (powiat piotrkowski, województwo łódzkie).

Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW ocenił, że "jest to dobra wiadomość, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą", ponieważ - jak mówił - cztery lata temu frekwencja o godz. 17.30 wynosiła 39,28 proc. W tej chwili frekwencja jest wyższa o 2,37 proc., czyli ok. 650 tys. osób więcej głosowało dzisiaj, porównując do poprzednich wyborów - dodał.

20:10

21 października po zakończeniu ciszy wyborczej - TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki wyborów samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji wyborczej oraz wynikach poszczególnych kandydatów na prezydentów w 10 miastach Polski - Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i Kielcach.

Badanie przeprowadzi firma Ipsos przed 1160 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

20:04

Policja zgłosiła, że według stanu na godzinę 16 zanotowano 595 przestępstw i wykroczeń związanych z ciszą wyborczą - podała w niedzielę PKW. Wcześniej informowano, że trzy osoby zostały zatrzymane, m.in. z powodu niszczenia kart do głosowania.

"Jeżeli chodzi o wykroczenia z kodeksu wyborczego, najwięcej incydentów dotyczyło uszkadzania ogłoszeń - było ich 36, a z kodeksu wykroczeń 45 incydentów niedozwolonej agitacji wyborczej" - poinformował członek PKW Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

Dodał, że jeśli chodzi o przestępstwa, "spora ilość dotyczyła przestępstw przeciwko kartom do głosowania, zniszczeń tych kart, wyrzucania do kosza, prób wyniesienia kart do głosowania czy zgniecenia karty".

20:02

Zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak podał, że najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim - 45,31 proc. Na drugim miejscu znalazło się woj. świętokrzyskie - 43,95 proc., a na trzecim woj. podlaskie - 42,97 proc. 

Najmniej osób zagłosowało do tej pory w województwie opolskim - 37 proc. 

19:59

Dane dotyczące frekwencji przez cały dzień podawała Państwowa Komisja Wyborcza. O godzinie 17:00 zagłosowało 41,65 proc. uprawnionych.

Wybory samorządowe: Są nowe dane PKW dotyczące frekwencji

Państwowa Komisja Wyborcza podała nowe informacje dot. frekwencji w wyborach samorządowych. Wynika z nich, że do godz. 17 zagłosowało 41,65 proc. uprawnionych. czytaj więcej

19:55

Wielu wyborców alarmuje, że mimo dopisania się do rejestru wyborców, nie mogli oni zagłosować w lokalu wyborczym. To osoby, które składały wniosek online przez rządową stronę obywatel.gov.pl. 

Wielu wyborców nie może zagłosować. Powodem ePUAP

​Złożyli wniosek, chcieli dopisać się do rejestru wyborców, przyszli do lokalu wyborczego i odeszli z kwitkiem, bez możliwości głosowania. Dostajemy sygnały, że w Warszawie, ale także Lublinie, Krakowie i innych miastach, bardzo dużo osób nie może zagłosować, bo nie zostali dopisani do spisu... czytaj więcej