Jednym z ważnych tematów weekendu była szeroko komentowana wypowiedź lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził w sobotę w Lublinie, że jego partia nie chce przyjęcia euro, ale jest za europejskimi płacami. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zaapelował do nauczycieli o zawieszenie strajku. Ważną informacją ze świata sportu był niedzielny Orlen Warsaw Marathon.

Bielan o rekonstrukcji rządu: Sądzę, że po eurowyborach

Adam Bielan, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM był pytany o to, kiedy dojdzie do rekonstrukcji rządu w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. "Sądzę, że jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz - ale zastrzegam, że to są jednak decyzje pana premiera - to jest rekonstrukcja już po wyborach. Pan premier zawsze na bieżąco ocenia pracę poszczególnych resortów. Jeżeli któregoś dnia uzna, że jednak to jest ten moment, to może to zrobić" - tłumaczył.  "My zostawiamy mu w tej sprawie pełną autonomię" - zadeklarował Bielan.


Kaczyński chce europejskich płac, ale nie cen

Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom - powiedział w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Niezależnie od tego, jaki będzie mechanizm przyjęcia euro, w ten czy inny sposób na tym stracimy - dodał.

Mówimy europejskie płace, a nie europejskie ceny i mamy poparcie większości Polaków- przekonywał Kaczyński. 
Morawiecki poprosił nauczycieli, by zawiesili protest na Wielki Tydzień

Premier Mateusz Morawiecki poprosił nauczycieli, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń i by zawiesić protest na święta. Premier mówił o tym na warszawskim Okęciu przed wylotem do Brukseli.

Kopacz o strajku nauczycieli: Chodzi o godność

"Wiele opinii słyszałam, szczególnie z ust tych, którzy obecnie rządzą, opinii, że to jest protest polityczny, że oczywiście chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze" - mówiła w Poznaniu była premier Ewa Kopacz odnosząc się do strajku nauczycieli. "Chcę powiedzieć, że tu chodzi o coś więcej - chodzi o godność tego zawodu i o przyszłość naszych dzieci, bo to my rodzice oddajemy w ręce nauczycieli przyszłość naszych dzieci" - dodała

Belka: Morawiecki powinien przejąć inicjatywę

"Jesteśmy świadkami najpoważniejszego kryzysu w polskiej edukacji od 1989 roku. Taka sytuacja wymaga szczególnych, wyjątkowych działań" - mówił w Łodzi Marek Belka, lider listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE w regionie łódzkim. "To moment, w którym premier Morawiecki powinien przejąć inicjatywę i zdymisjonować panią minister Zalewską, która w środowiskach nauczycielskich nie ma krzty zaufania" - ocenił.

Duża sondażowa przewaga PiS-u nad PO

Niemal 40 proc. Polaków chce oddać swój głos na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Na drugą w tym badaniu Platformę Obywatelską zagłosować chce nieco ponad 17 proc. badanych.


Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej

W wieku 69 lat zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik. Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.

Londyn: Staranował samochód ambasadora Ukrainy. Policja ujęła sprawcę

Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii poinformowała, że w zaparkowany przed placówką samochód ambasadora dwukrotnie uderzył inny pojazd. Brytyjska policja podała, że ostrzelała to drugie auto, a następnie aresztowała sprawcę.

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w Orlen Warsaw Marathon

Etiopczyk Regasa Mindaye Bejiga czasem 2:09.42 wygrał Orlen Warsaw Marathon. Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Sheila Jerotich - 2:26.06. Mistrzem Polski w maratonie został Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek), który zajął czwarte miejsce.

Ekstraklasa piłkarska: Lechia mimo porażki liderem po fazie zasadniczej

Piłkarze Lechii Gdańsk przegrali na wyjeździe z Cracovią 2:4 na zakończenie fazy zasadniczej ekstraklasy. Utrzymali pierwsze miejsce, ale mają taki dorobek punktowy jak Legia, która wygrała w Warszawie z Pogonią 3:1. W grupie mistrzowskiej zabraknie m.in. Wisły Kraków.

Turniej WTA w Lugano: Iga Świątek przegrała w finale z Poloną Hercog

Iga Świątek przegrała w Lugano ze Słowenką Poloną Hercog 3:6, 6:3, 3:6 w swoim pierwszym finale tenisowego turnieju cyklu WTA. Polka i tak odniosła największy sukces w karierze i awansuje do pierwszej setki światowego rankingu.

Ropczyce Twoim Miastem w Faktach RMF FM

Ropczyce - niewielkie, ale urokliwe miasto leżące na Podkarpaciu - niemal dokładnie w połowie drogi między Tarnowem a Rzeszowem - było kolejnym Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Jak się okazało, miasto to może zaskoczyć swoją bogatą historią i zabytkami, ale także nowoczesnymi zakładami produkującymi elementy do silników lotniczych.

"Fabryka drzew" Twoim Niesamowitym Miejscem w Faktach RMF FM

Gospodarstwo Szkółkarskie w Mielnie w warmińsko-mazurskiem było bohaterem cyklu Twoje Niesamowite Miejsce w Faktach RMF FM. Dzięki pomocy leśniczego mogliśmy z bliska zobaczyć, jak przygotowuje się sadzonki drzew.