Protesty w 18 miejscach w Warszawie planuje w najbliższą środę zorganizować Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki będą demonstrować w niewielkich grupach, zgodnie z reżimem sanitarnym, w centrum stolicy.

Protesty pielęgniarek odbędą się między innymi przed gmachem Sejmu przy Wiejskiej oraz wzdłuż Alej Ujazdowskich. Kolejne grupy mają ustawiać się co kilkaset metrów. Każdy z tych zespołów ma reprezentować inny region Polski. Do stolicy w przyszłym tygodniu mają przyjechać reprezentantki związku pielęgniarek z każdego województwa.

Minister zdrowia zaprosił przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na rozmowy w poniedziałek o godz. 12. Pielęgniarki mówią jednak, że bez względu na efekt tego spotkania, dojdzie do środowego protestu. 

Zachęty do wejścia do zawodu

Pielęgniarki domagają się wyższych zarobków. Trwają rozmowy na temat kształtu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zależy im - jak podkreślają - na lepszych zachętach dla młodych osób, aby wykonywać ten zawód. Tym bardziej, że pandemia pokazała - jak tłumaczą przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - jak duże są potrzeby.

Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych, miesiąc temu w rozmowie z Marcinem Zaborskim, mówiła o oczekiwaniach finansowych związków zawodowych medyków. 8 tysięcy złotych brutto pensji przy wejściu do systemu. Podkreślała, że ta stawka powinna dotyczyć wszystkich zawodów medycznych: zarówno pielęgniarek i położnych, jak i techników elektroradiologii. Taka jest nasza decyzja i od tego możemy zaczynać rozmowy - zadeklarowała.

Obecnie średni wiek pielęgniarki w Polsce to 53 lata. Według prognoz w 2030 roku będzie to 60 lat. Z ubiegłorocznego raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK) wynika, że po pandemii 10 proc. pielęgniarek zamierza odejść z rynku pracy - 3,8 wyjechać z kraju, 6,3 rozważa odejście z zawodu.

Dzień po proteście, na czwartek 13 maja zaplanowano zebranie zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, na którym mogą zapaść decyzje o dalszych planach pielęgniarek.