Dokładnie 10 lat temu - 2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat. W 10. rocznicę śmierci papieża Polaka w wielu miejscach Polski odbyły się marsze i czuwania.

W Krakowie pod słynne okno papieskie na Franciszkańskiej 3 przyszło kilkaset osób, by postawić znicze. Chcę uczcić tego wielkiego, mądrego, świętego człowieka. 10 lat temu było bardzo dużo osób, było duże skupienie. Zapamiętałam piękną, głęboką ciszę - powiedziała dziennikarzowi RMF FM Michałowi Dobrołowiczowi jedna z mieszkanek Krakowa, która przyszła na Franciszkańską. To było dla mnie bardzo duże przeżycie, to był człowiek z autorytetem, brakuje mi go do dzisiaj. Tej niesamowitej charyzmy nie widzę już u nikogo innego dzisiaj, niestety - podkreślała inna rozmówczyni naszego dziennikarza.

W Warszawie na plac Piłsudskiego przyszło ok. tysiąca osób. Część przyszła jedynie zmówić krótką modlitwę, ale większość chciała tam być o 21:37. Mimo wielu rzeczy, które mi się nie podobają, nie umiem powiedzieć, że nienawidzę - dzięki Ojcu Świętemu, który uczył nas miłości, dobroci, szacunku - mówiła jedna z warszawianek.

(mpw)