IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem. Jego prędkość momentami może przekroczyć 100 km/h. Wiać zacznie w sobotę i tak będzie do niedzieli. Ostrzeżenia obowiązują dla wszystkich województw, z czego dla 11 wydano ostrzeżenia 2. stopnia.

Weekend pod znakiem intensywnego deszczu. Mocno padać będzie m.in. w Małopolsce, na Pomorzu, czy w Zachodniopomorskiem.

W sobotę, w górach, opady deszczu ze śniegiem, a powyżej 1200 m n.p.m. śniegu. Na szczytach Karpat może spaść do 10 centymetrów świeżego śniegu. Sypać będzie też w Tatrach. Obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Najgorzej będzie nad samym morzem. Możliwy jest sztorm na Bałtyku. 

Ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i w północnej części województwa pomorskiego. W pozostałych regionach kraju obowiązują ostrzeżenia 1. stopnia.

IMGW ostrzega również o możliwych podtopieniach

 Dla trzech województw na północy wydano trzeci, czyli najwyższy alert hydrologiczny. Zarówno w ujściu Odry, jak i Wisły oraz na Żuławach spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych.

Od piątku rosną poziomy wód w rzekach w Śląskiem.

Dwie rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze. To rzeka Koszarawa w Beskidach oraz Brynica. Poziom wody w drugiej z tych rzek cały czas rośnie.

Od piątku systematycznie rosną też poziomy m.in. :Wisły, Soły i Przemszy. W ośmiu miejscach można już mówić o wysokich stanach wody.  

(ug/ł)