Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia o możliwych oblodzeniach w południowych częściach czterech województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Według prognoz IMGW po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie także mokrego śniegu, mogą zamarzać drogi i chodniki. Temperatura na wskazanym obszarze może spaść przy gruncie do ok. -3 st.

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Koniec tygodnia pochmurny


W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, na wybrzeżu z rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie samego śniegu. W obszarach podgórskich i w górach opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o 12 cm, gdzieniegdzie w Tatrach o 14 cm. Temperatura maksymalna od 1 st. do 5 st., w obszarach podgórskich od -2 st. do 0 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. Na wybrzeżu wiatr w porywach do 65 km/h, wysoko w górach wiatr do 70 km/h i tam będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami oraz opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 12 cm. Temperatura minimalna od -4 st. do -2 st. na wschodzie oraz w obszarach podgórskich; na pozostałym obszarze od -1 st. do 2 st., a na Podhalu -6 st. Wiatr umiarkowany, na wschodzie także dość silny, w całym kraju porywisty, północny i północno-zachodni. Na wybrzeżu wiatr w porywach do 65 km/h, wysoko w górach do 90 km/h i tam będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę ochłodzenie


W sobotę na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na wschodzie i południu kraju, opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o 8 cm. Temperatura maksymalna od -2 st. na wschodzie kraju oraz kotlinach sudeckich do 2 st. na zachodzie i do 3 st. lokalnie nad morzem. W kotlinach karpackich około -4 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w całym kraju porywisty, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h i tam powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne.