Jednym z głównych tematów weekendu była szeroko komentowana wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Kibice skoków narciarskich cieszyli się z dobrych skoków Jakuba Wolnego. Miłośnicy polskiej ortografii spotkali się w Krakowie, by zmierzyć się z wyjątkowym dyktandem.

Katastrofa samolotu w Etiopii. Analiza czarnych skrzynek boeinga wskazuje na podobieństwo z Lion Air

Dane z czarnej skrzynki boeinga, który rozbił się tydzień temu w Etiopii, wykazują wyraźne podobieństwo z zapisami po katastrofie takiego samego samolotu w październiku w Indonezji  - informują amerykańskie media, cytując etiopskie ministerstwo transportu. 


Pochwała dopalaczy w... podręczniku do chemii

Szokujący fragment poświęcony dopalaczom znalazł się w podręczniku do chemii dla szkół ponadgimnazjalnych. W książce "Ciekawi świata" wydawnictwa Operon Joanny Meszko - sprzed siedmiu lat - można przeczytać, że dopalacze to "substancje pozwalające się wydajniej uczyć". Opis dopalaczy znajduje się w części poświęconej wpływowi chemii na zdrowie człowieka. W rozdziale o wybranych substancjach chemicznych i ich działaniu autorka opisuje różne związki znajdujące się na przykład w papierosach, czy produktach chemii gospodarczej.

Robert Kubica po wyścigu w Australii: To nie była dla mnie łatwa niedziela

Po raz kolejny okazało się, że team Roberta Kubicy - Williams - jest nieprzygotowany do sezonu 2019. Musieliśmy zmienić skrzydło, ale to, które założyliśmy nie było w najlepszym stanie. W dodatku miałem uszkodzoną tylną podłogę. Przez to wyścig był bardzo trudny - powiedział Robert Kubica, który w Grand Prix Australii zajął ostatnie 17. miejsce.

To nie była dla mnie łatwa niedziela. Najlepszą rzeczą, jaka się udała w ten weekend to był start. Startowałem na najtwardszej mieszance i plan zakładał patrzenie na to, co się wydarzy na pierwszym zakręcie. Mimo tego, że nawet nie trenowaliśmy startów na tej najtwardszej mieszance, pierwsze odejście było bardzo dobre, ale brakowało przyczepności - dodał polski kierowca F1.


Oto najlepsi z najlepszych! Poznaliśmy zwycięzców V Dyktanda Krakowskiego


Znamy nazwisko nowego Krakowskiego Mistrza Ortografii! Z tekstem V Dyktanda Krakowskiego w kategorii otwartej najlepiej poradził sobie Krzysztof Zubrzycki. Pan Krzysztof w niezwykle trudnym tekście popełnił zaledwie dwa błędy. W kategorii junior bezkonkurencyjna okazała się Zofia Balcerek. Z kolei w drużynie RMF FM dyktando najlepiej napisał Stanisław Gajos. Pan Gajos znalazł się też na 9. miejscu w kategorii otwartej.

WIĘCEJ O V KRAKOWSKIM DYKTANDZIE PRZECZYTASZ TUTAJ

Zamieszki w centrum Paryża. Z trudem uratowano matkę z dzieckiem

W sobotę centrum Paryża w czasie protestu "żółtych kamizelek" wybuchły zamieszki. Uczestnicy protestu zaczęli podpalać samochody, kioski z gazetami i agencje bankowe, dewastować restauracje oraz dokonywać rabunków w luksusowych sklepach. W jednym z podpalonych budynków strażacy z trudem uratowali matkę z dzieckiem.


PŚ w Vikersund. Popisowe skoki Wolnego, Stoch zawiódł

PŚ w skokach. Jak w kalejdoskopie zmieniała się pozycja Polaków podczas konkursu drużynowego w Vikersund. Po fenomenalnych skokach Piotra Żyły i Jakuba Wolnego zajmowaliśmy pierwsze miejsce, by po próbach Dawida Kubackiego i Kamila Stocha spaść na 6. miejsce po pierwszej serii. W drugiej części konkursu znów świetnie skakali Żyła i Wolny, swój wynik poprawił Kubacki, ale  poniżej oczekiwań zaprezentował się Kamil Stoch. W rezultacie Polacy zajęli 4. miejsce w konkursie. Rywalizację niespodziewanie wygrali Słoweńcy, drudzy byli Niemcy, a trzecie miejsce zajęli Austriacy.

WIĘCEJ O KONKURSIE VIKERSUND PRZECZYTASZ TUTAJ

Ryoyu Kobayashi wygrywa Raw Air. Jakub Wolny z najlepszym wynikiem w karierze

Jakub Wolny zajął czwarte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Vikersund. Wygrał Słoweniec Domen Prevc, który o 0,1 pkt wyprzedził Ryoyu Kobayashiego. Japończyk zwyciężył natomiast w cyklu Raw Air.

Atak w Zakopanem. Policja odpiera zarzuty siostry nożownika

Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń odpiera zarzuty pod adresem policji i pogotowia wypowiedziane do dziennikarzy przez siostrę nożownika, który w czwartek w Zakopanem zabił 72-latkę i usiłował zabić jej starszą siostrę. Relacja kobiety mija się z naszymi ustaleniami - poinformował w sobotę Sebastian Gleń.

Nie żyje robotnik przysypany ziemią podczas prac na Wawelu

Podczas prac na Zamku Królewskim na Wawelu osunęła się ziemia. Pod jej ciężarem zawaliła się część muru i budowlane konstrukcje. Zginął 45-letni robotnik. Prace polegały na wzmocnieniu północnego zbocza wzgórza.

Jarosław Kaczyński: Mówimy nie. Wara od naszych dzieci!


Rola rodziny i ochrona dzieci, podniesienie standardów życia Polaków oraz rozsądna polityka klimatyczna - były głównymi tematami poruszanymi przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

Ostra odpowiedź Schetyny na słowa Kaczyńskiego

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ostro skomentował wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z konwencji w Katowicach. Jeżeli Kaczyński mówi o dzieciach, o swoich dzieciach, i tworzy taką kłamliwą narrację to znaczy, że kłamstwo i manipulacja będzie główna osią tej kampanii - mówił Schetyna, pytany o słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości.