To ostatnia prosta kampanii prezydenckiej. W II turze wyborów zmierzy się urzędująca głowa państwa Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Kampania wyborcza trwa do północy. Od soboty obowiązuje cisza wyborcza, która skończy się w niedzielę o godzinie 21:00, kiedy lokale wyborcze zostaną zamknięte.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:50: Trzaskowski: Mam nadzieję, że zwyciężymy

Udało nam się zrobić w pełni obywatelską kampanię; mam nadzieję, że zwyciężymy - powiedział w piątek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Natomiast jego żona Małgorzata Trzaskowska oświadczyła, że jako pierwsza dama będzie rzecznikiem kobiet.

23:48 Duda: Chcę budować Polskę różnych poglądów

Chcę budować Polskę wzajemnego szacunku, Polskę różnych poglądów, ale Polskę poszanowania drugiego człowieka, poszanowania wartości - mówił w piątek w Zamościu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

23:18 Duda: Są ze mną ludzie pracy

Są ze mną ludzie pracy, to oni są solą ziemi i politykę realizuje się przede wszystkim dla nich - mówił w piątek w Zamościu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przed swoim wystąpieniem zszedł ze sceny, przy której zasłabł jeden z uczestników wiecu. Na początku swojego wystąpienia podziękował obecnemu na rynku w Zamościu szefowi NSZZ "Solidarność" Piotrowi Dudzie oraz całemu związkowi za wsparcie.

23:10 Trzaskowski: Jesteśmy silniejsi

Im bardziej obecna władza próbuje nas ograniczać, tym bardziej jesteśmy silniejsi - mówił w piątek w Rybniku (woj. śląskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Przekonywał, że Polsce potrzebny jest prezydent, który nie boi się niczego i jest niezależny.

23:00 Trzaskowski: Teraz albo nigdy

Teraz albo nigdy. Idźmy razem do wyborów i zwyciężajmy - mówił w piątek wieczorem podczas finałowego wiecu w Rybniku kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski swoją kampanię zakończył w Rybniku (woj. śląskie), mieście rodzinnym jego żony. Jeżeli tylko pójdziemy razem, to jest szansa, że w poniedziałek obudzimy się z wielkim uśmiechem na twarzy, bo okaże się, że już niedługo nie będą odbierać telefonów od Jarosława Kaczyńskiego, a my możemy żyć w Polsce, która jest europejska, otwarta, w Polsce, która jest tolerancyjna, w której szanuje się prace, w której szanuje się tradycje, w której się nikogo nie dzieli, w której wreszcie nikt na nikogo nie krzyczy - mówił kandydat KO podczas wiecu.

22:59 Duda w Zamościu

22:54 Trzaskowski w Rybniku

Dzisiaj najważniejszy jest patriotyzm budowania, aby Polska była potęgą, żeby była otwarta, tolerancyjna i europejska - podkreślił kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, który w piątek wieczorem spotkał się z mieszkańcami Rybnika na Śląsku.

Potrzebujemy zmiany, by nie dać odebrać sobie naszej duszy i naszej wolności - mówił. Dziś nie musimy tylko protestować przeciw czemuś, tylko możemy być za pozytywną zmianą - podkreślał.

22:21 Małgorzata Trzaskowska o głosie kobiet

Kobiety, idźcie w niedzielę na wybory, nie pozwólcie, żeby decydowano za nas, my musimy decydować o sobie. Głos kobiet jest głosem Polski - mówiła w piątek wieczorem Małgorzata Trzaskowska żona kandydata KO na prezydenta, na wiecu w Rybniku kończącym kampanię wyborczą.

22:10 Posłowie PiS zachęcają do głosowania na Dudę

Głosowanie na Rafała Trzaskowskiego to wybór konfliktów, wiecznej wojny na górze - mówili w piątek w Tczewie posłowie PiS, wykorzystując ostatnie godziny kampanii wyborczej na przekonywanie mieszkańców Pomorza do głosowania na prezydenta Andrzeja Dudę.

22:04 Trzaskowski: Jesteśmy o centymetry od wygranej

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski ocenił, że jest "o centymetry" od wygranej. Wyraził nadzieję, że już wkrótce jego córka nie będzie musiała pytać dlaczego "rządzący bez przerwy kogoś obrażają". I dlaczego jakiś pan ma czelność mówić, że ja nie mam polskiego serca - dodał.

21:59 Duda kończy kampanię w Zamościu

Andrzej Duda swoją kampanię wyborczą zakończy w Zamościu.

21:48 Premier do niezdecydowanych wyborców

Dzisiaj trzeba zadać sobie pytanie, nie jak Polska będzie wyglądała za 5 dni, ale jak Polska będzie wyglądała za 5 lat; rozważcie drugą opcję i pomyślcie o Andrzej Dudzie - tak premier Mateusz Morawiecki zwrócił się na Facebooku do niezdecydowanych wyborców przed drugą turą wyborów prezydenckich.

21:19 Wiec poparcia dla Trzaskowskiego w Poznaniu

Marsz poparcia dla kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego przeszedł w piątek wieczorem przez centrum Poznania. Wydarzenie "Burza przed ciszą. Cała wiara dla Rafała" zwieńczyło kampanię KO w stolicy Wielkopolski.

20:40 Morawiecki na Śląsku

Premier Mateusz Morawiecki, który w piątek wieczorem spotkał się z mieszkańcami Katowic, obiecał, że na Śląsk nie wróci bezrobocie. Każde znikające miejsce pracy w przemyśle będzie zastąpione innym miejscem pracy w przemyśle - mówił szef rządu.

My tutaj, z tego miejsca, całemu Śląskowi obiecujemy i przyrzekamy dialog i rozmowę, a nie kule na manifestacjach, pałkę i przemoc (...). Będę walczył o ziemię śląską, dlatego tutaj też obiecuję, że każde - podczas transformacji - znikające miejsce (pracy) w przemyśle, takim czy innym, będzie zastąpione innym miejscem w przemyśle - powiedział Morawiecki.

20:21 Duda o Tusku

Donald Tusk jest szefem Rafała Trzaskowskiego i w oczywisty sposób chce, żeby jego podwładny zagarnął fotel prezydencki w Polsce, żeby realizować taką politykę, jaką kiedyś realizowali - powiedział w piątek w Polsat News prezydent Andrzej Duda.

20:01 Trzaskowski o nienawiści

Te wybory są o tym, czy dalej będzie królować nienawiść w mediach publicznych, czy dalej będą nas atakować, mówić, że jesteśmy hołotą, że są lepsi i gorsi. Na to nie możemy pozwolić - podkreślił w piątek w Raciborzu (woj. śląskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

19:49 Trzaskowski w Raciborzu

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszym co zrobi będzie wyciągnięcie ręki "do wszystkich, którzy myślą inaczej". Podkreślając znaczenie członkostwa Polski w UE zapewnił, że będzie współpracować z rządem w walce o jak największe fundusze z UE.

Prezydent Andrzej Duda nigdy nie miał odwagi, ponieważ nigdy nie podejmował sam decyzji, żeby chociaż raz docenić swoich konkurentów - dodał.

19:45 Orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

W niedzielę staniemy "oko w oko" z historią; to nie będą zwykłe wybory, ale chwila, która określi losy narodu na najbliższe lata - powiedział w orędziu marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaapelował o udział w wyborach i zachowanie środków ostrożności, ponieważ - jak podkreślił - koronawirus wciąż jest groźny.

19:40 Duda: Z pokorą przyjmę wynik wyborów

Na pewno nie będę nakłaniał swojego sztabu do protestów wyborczych; przyjmę z pokorą werdykt wydany przez wyborców - zadeklarował w piątek w Polsat News, ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

19:28 Trzaskowski: Możemy obudzić się w Polsce europejskiej i tolerancyjnej

Już w poniedziałek może być tak, że obudzimy się w Polsce, która jest uśmiechnięta, europejska i tolerancyjna - mówił w piątek w Raciborzu (woj. śląskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że jeśli zostanie prezydentem RP, nie pozwoli na ataki i podziały w społeczeństwie.

Te wybory są o tym, czy będzie przez cały czas sączyć się nienawiść, czy będą nas próbowali podzielić, czy będzie szacunek dla wszystkich, przede wszystkim szacunek dla różnorodności, dla naszych tradycji, szacunek dla ciężkiej pracy - mówił na piątkowym spotkaniu z raciborzanami kandydat KO.

19:18 CBOS: Minimalna przewaga Trzaskowskiego

Na Rafała Trzaskowskiego chce głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich 44,6 proc. wyborców, a na Andrzeja Dudę - 44,4 proc. - wynika za badania przeprowadzonego przez CBOS tuż przed niedzielnym głosowaniem. Głosować zamierza 81,3 proc. uprawnionych.

19:02 Budka: PiS i Duda wywiesili białą flagę

PiS i prezydent Andrzej Duda wywiesili białą flagę, jeśli chodzi o szpitale powiatowe - przekonywał w piątek po południu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Jak zaznaczył, zadłużenie tych szpitali wzrosło za obecnych rządów do 3 mld zł.

18:48 Agata Duda do Trzaskowskiego

O przyjęcie z szacunkiem wyboru Polaków podczas niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich zaapelowała do Rafała i Małgorzaty Trzaskowskich w piątek pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w Rzeszowie (woj. podkarpackie).

Niezależnie od tego, co przyszłość nam przyniesie i stanie się w niedzielę, proponuję, żebyśmy my i państwo z szacunkiem przyjęli wybór naszych rodaków - zwróciła się żona prezydenta Dudy do Rafała i Małgorzaty Trzaskowskich.

18:13 Prawie 30 milionów Polaków uprawnionych do głosowania

W II turze wyborów liczba wyborców wynosi 29 937 795 osób, w tym 519 431 za granicą - poinformował szef PKW Sylwester Marciniak. Za granicą wydano 140 tys. więcej pakietów dla głosujących korespondencyjnie niż w I turze. Do spisów wyborców przed II turą dopisało się 200 tys. osób.

Marciniak poinformował, że w wyborach 12 lipca liczba wyborców wynosi 29 937 795, w tym 519 431 wyborców głosujących za granicą. W porównaniu do pierwszej tury jest to 150 tys. osób więcej za granicą.

18:08 Duda dziękuje żonie i córce

Dziękuję mojej żonie Agacie za to, że przez pięć lat z godnością reprezentowała państwo i była wszędzie tam, gdzie działy się ludzkie dramaty - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Prezydent podziękował także swojej córce Kindze.

Podczas spotkania z mieszkańcami Rzeszowa prezydentowi towarzyszyła żona - Agata Kornhauser-Duda oraz ich córka - Kinga.

18:04 Trzaskowski: Na złość rządowi będę z nimi współpracował

Podczas spotkania z mieszkańcami Nysy kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zadeklarował wolę współpracy ze wszystkimi siłami politycznymi kraju. Nawet jeżeli rządzący nie będą chcieli współpracować, zrobię im na złość i będę współpracował - powiedział kandydat.

18:03 Prezydent w Rzeszowie

Polskie interesy są dla mnie najważniejsze; przysięgam, że zawsze będę strzegł polskiej godności i racji stanu - zadeklarował w piątek w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się w piątek z mieszkańcami Rzeszowa; podkreślał, że najważniejsze dla niego są polskie interesy i polskie sprawy. Chcę, żeby Polska rozwinęła skrzydła, żeby te skrzydła były zawsze otwarte - mówił.

17:41 Duda: II kadencja będzie inna

Druga kadencja będzie inna, zgodnie z konstytucją ostatnia; będę w niej odpowiadał tylko przed Bogiem, historią i narodem - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego w piątek w Rzeszowie.

Startuję w wyborach prezydenckich właśnie po to, aby była wykorzystana ta szansa, po to, aby nas ponownie nie okradano jak za tamtej władzy, kiedy ginęło 50 mld zł rocznie z VAT-u. Dzisiaj te pieniądze wykorzystywane są po to, by realizować programy społeczne dla rodziny - mówił Duda.

17:34 Duda: Nie chcę, żeby Polska wróciła do 2015 roku

Nie chcę, żeby wróciła Polska sprzed 2015 roku i nie chcę żeby wróciła ta władza, która wtedy rządziła przez osiem lat od 2007 roku - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Podczas wiecu na rzeszowskim rynku Andrzej Duda mówił, że II tura wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę, zadecyduje o tym, jakie będą dalsze losy Polski i w jakim kierunku polskie sprawy będą podążały.

17:21 Prezydent przypomina o dniu pamięci ofiar rzezi wołyńskiej

Prezydent Andrzej Duda przypomniał o Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, obchodzonym 11 lipca. Wspominając nieistniejącą polską wieś na Ukrainie napisał: "wieczna pamięć".

17:12 Trzaskowski: Ataki rządzących zostawiają blizny

Ataki rządzących dzielą i zostawiają bardzo głębokie blizny; prezydent, premier, prezes PiS, przez cały czas próbują nas dzielić, próbując decydować, kto ma polskie serce, kto ma polską duszę, a mamy je wszyscy - powiedział w Nysie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

17:07 Morawiecki o Trzaskowskim

Plan Trzaskowskiego to plan Trzaskowskiego-Rabieja; plan, który oznacza weto dla weta, konflikt dla konfliktu - mówił w piątek w Mikołowie (Śląskie) premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy wojny na górze; wybierzmy spokój, stabilność, wybierzmy Andrzeja Dudę - wzywał.

16:51 Trzaskowski spotkał się z Olgą Tokarczuk

To honor i przyjemność spotkać się z osobą, którą do tej pory poznawało się głównie za pośrednictwem Jej fantastycznych książek - napisał w piątek na swoim koncie na Instagramie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z Olgą Tokarczuk.

"Dziękuję naszej noblistce Oldze Tokarczuk za spotkanie, rozmowę, a przede wszystkim za godziny spędzone przy świetnej lekturze :)" - dodał kandydat, ilustrując wpis zdjęciem.

16:46 Trzaskowski w Kłodzku

Potrzeba nam prezydenta, który będzie prezydentem wszystkich Polek i Polaków, nawet tych, którzy głosują inaczej, po to, żeby odbudować wspólnotę - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski podczas spotkania z mieszkańcami Kłodzka (woj. dolnośląskie).

Zwracał się też wprost do ludzi wahających się, pytając ich, czy nie przydałby się prezydent, który będzie przyglądał się ustawom, konsultował się i pytał ludzi o zdanie.

16:33 Morawiecki aktywny w kampanii Dudy

Możemy wybrać drogę inwestycji i rozwoju, ujętą w planie prezydenta Andrzeja Dudy, albo drogę chaosu i konfliktu, którą szykuje konkurent - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził miejscowość Smolnica w gminie Sośnicowice (Śląskie).

16:31 Duda o rodzinie

Ochrona rodziny jest najważniejsza. A ta rodzina to chłopak i dziewczyna. Ta rodzina to małżeństwo, które jest związkiem kobiety i mężczyzny - powiedział w piątek w Dębicy prezydent Andrzej Duda.

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Dębicy podkreślał, że polska rodzina jest jedną na najważniejszych wartości, "bo ona w sobie te głębsze wartości niesie".

Wszystkie one wyrastają z tego pnia, który zaczął rosnąć ponad 1050 lat temu, kiedy przyjęliśmy chrzest z Zachodu, z Rzymu poprzez Czechy, po to, by stać się częścią chrześcijańskiej Europy, po to by stać się wtedy częścią Europy Zachodniej od strony kulturowej, bo to jest niezwykle ważne - powiedział.

16:21 Ziobro o II turze wyborów

Nadchodzące wybory będą starciem dwóch wizji Polski, biało czerwonej Andrzeja Dudy i tęczowej Rafała Trzaskowskiego - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Różnica między tymi kandydatami jest fundamentalna - mówił Ziobro w piątek w Opatowie (Świętokrzyskie).

Szef resortu sprawiedliwości odwiedził w Opatowie Szpital Powiatowy św. Leona, dla którego w ramach funduszu sprawiedliwości kupiono ultrasonograf.

16:13 Sikorski o głosowaniu na Trzaskowskiego

Głosowanie w niedzielnych wyborach na Rafała Trzaskowskiego to przywrócenia standardów praworządności i prawdomówności - mówił w piątek w Białymstoku b. minister spraw zagranicznych, europoseł Radosław Sikorski.

Wybór jest bardzo prosty między tymi, którzy kłamią, a tymi, którzy chcą przywrócić standardy praworządności, prawdomówności; między tymi, którzy nas straszą, dla których metodą polityczną jest zarządzanie nienawiścią wobec grup społecznych w telewizji publicznej, wobec mniejszości narodowych, wobec lekarzy, wobec nauczycieli, wobec osób o innych przekonaniach czy innych preferencjach a tym kandydatem, który mówi, że jesteśmy różnorodni i musimy z sobą żyć - stwierdził Sikorski podczas podsumowania kampanii wyborczej w Białymstoku.

16:07 Trzaskowski do wahających się

Czy nie przydałby się prezydent, który będzie przyglądał się ustawom, konsultował się i pytał ludzi o zdanie - pytał osoby wahające się w kwestii wyborów kandydat KO Rafał Trzaskowski. Nawoływał, by ostatnie godziny kampanii przeznaczyć na przekonywanie nieprzekonanych, by głosowali za zmianą.

Czy chcecie naprawdę prezydenta, który tylko i wyłącznie wystraszony czeka na telefon od prezesa i który po ciemku w nocy będzie podpisywał ustawy - pytał Trzaskowski na spotkaniu wyborczym w Kłodzku. Nie, nie - odkrzyknęli zebrani. I dlatego potrzebujemy zmiany - stwierdził kandydat KO.