Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, skazany w Rosji na 20 lat więzienia pod zarzutem terroryzmu, został przewieziony z kolonii karnej, gdzie odbywał wyrok, do więzienia w Moskwie w ramach procesu wymiany więźniów między Rosją i Ukrainą - podały w czwartek media.

Sencow został skierowany z kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, gdzie odbywał karę, do Moskwy - powiedziało agencji poinformowane źródło. Jak dodało, Sencow jest już w Moskwie i nastąpiło to "w ramach trwającego procesu wymiany" więźniów".

Adwokat Sencowa Dmitrij Dinze nie potwierdził informacji o przewiezieniu reżysera z kolonii karnej. Obrońca powiedział, że kilka dni temu Sencow nadal przebywał w kolonii karnej w mieście Łabytnangi na rosyjskiej Dalekiej Północy.
W ostatnich dniach media w Rosji podają informacje o dobiegających końca rozmowach między Rosją i Ukrainą na temat wymiany więźniów i osób przetrzymywanych przez oba kraje. Według tych doniesień wymiana może nastąpić do końca sierpnia i objąć 60-70 osób, po 30-35 osób z każdej ze stron.

Sencow siedzi w więzieniu od 5 lat

Ukraiński reżyser, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku.  W sierpniu 205 został skazany na 20 alt kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie.

Sam Sencow wiele razy zaznaczał, że działanie przeciwko niemu mają charakter czysto polityczny. W ramach protestu w zeszłym roku przez kilka miesięcy prowadził głodówkę. Domagał się między innymi uwolnienie swoich rodaków, którzy są przetrzymywani w rosyjskich więzieniach.

Z prośbą o ułaskawienie sencowa prosiła już jego matka, a także prawosławny arcybiskup symferopolski i krymski Klemens. Ich podania zostały odrzucone. Wyjaśniono wtedy, że zgodnie z rosyjskim prawem o ułaskawienie powinien poprosić sam skazany.