Policja bardziej stanowczo egzekwuje zakazy wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa i ogólnopolskim lockdownem. W sobotę funkcjonariusze wystawili ponad 2400 mandatów za niezakrywanie ust i nosa, a do sądu skierowano ponad 600 wniosków o ukaranie.

Policja bardziej stanowczo egzekwuje zakazy wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa i ogólnopolskim lockdownem. W sobotę funkcjonariusze wystawili ponad 2400 mandatów za niezakrywanie ust i nosa, a do sądu skierowano ponad 600 wniosków o ukaranie.
Policyjny patrol w centrum Warszawy /Piotr Nowak /PAP

W ostatnich tygodniach przez całe weekendy liczba ukaranych mandatami za niezakrywanie ust i nosa wynosiła niewiele ponad 3 tysiące, a wniosków do sądu była podobna. 

Policja informuje też o wzmożonych kontrolach pojazdów - było ich 2700. Funkcjonariusze skontrolowali też 7 tysięcy obiektów handlowych. 

Komenda Główna Policji ostrzega, że będzie zdecydowanie egzekwować wprowadzone obostrzenia. Codziennie w tych działaniach ma brać udział ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy.

Ogólnopolski lockdown do 9 kwietnia

Od soboty 20 marca w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). W ograniczonym zakresie działają galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne w tych obiektach mogą działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos.

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, są zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. i na stacjach paliw.

Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji: w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.

Do 9 kwietnia zamknięte są też teatry, muzea i galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie jest możliwa. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Dopuszczono zwiedzanie lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury. Zamknięte są również kina. Zakazane są projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Nieczynne są również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki. Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu jest też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.

Dopuszczono zgromadzenia w kościołach -  przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się tam nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.