W najbliższy weekend 22 i 23 sierpnia, podczas trwania Jarmarku Podhalańskiego, na nowotarskim rynku stanie czerwony autobus, w którym będzie można oddać krew. Organizatorem akcji jest IPA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji.

"Czerwony autobus", czyli mobilny punkt poboru krwi, przyjedzie do Nowego Targu specjalne z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Mamy wakacje - i wielu z nas jest " na wyjeździe" - a krew jest tak samo potrzebna jak w inne dni - przekonują organizatorzy akcji. Przekonajmy również naszych najbliższych - że bez tego cennego leku -  zarówno pomoc niesiona przez  lekarzy i specjalistów - jak i sprzęt specjalistyczny będący w ich rękach - nie wiele będą mogli pomóc potrzebującym.

Kto może zostać dawcą?

- osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
- osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
- osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
- osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone KRWIĄ i preparatami krwiopochodnymi.
Źródło: hdkturow.pl